29 років тому в Україні відбувся референдум щодо Незалежності.

Ця дата стала визначною у творенні Української держави. На загальнонаціональному референдумі сказали “Так” незалежності більше 90% людей. Це майже 29 мільйонів українців.

Голосування відбулося в усіх 27 адміністративних регіонах України: 24 областях, Автономній республіці Крим, Києві та Севастополі. І не було жодного населеного пункту, де б ідею вільної держави не підтримали.

Тоді у бюлетнях було лише одне питання: “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?” із двома варіантами відповіді: “Так, підтверджую” або “Ні, не підтверджую”.

Не було жодного регіону чи населеного пункту де ідея незалежності не мала підтримки більшості людей і майже 90% сказали “Так” вільній Україні.

 

На Волині за незалежність проголосували 96% населення.

“Тоді народ, в тому числі і я, і багато інших були дуже високої надії. Надія у нас була на те, щоб Україна нарешті стала незалежною! Тільки в 20 столітті п’ять разів, як мінімум, Україна пробувала здобути незалежність і самостійність від Росії”, – пригадує волинянин Василь Кушнір, який голосував за Незалежність.

За словами істориків, нині  дату першого грудня знецінюють.

“Хоча ми 24 серпня називаємо Днем Незалежності України, але всі ми розуміємо, що цього було замало – просто оголосити цю незалежність. Треба було відстояти, треба було добитись, щоб Україну визнали на міжнародній арені. Адже власне до початку грудня 1991 року ще жодна країна не визнала Україну як таку незалежну”, – розповідає історикиня Яна Лис.

Одночасно з референдумом першого грудня відбулися перші в історії незалежної України вибори президента. Тоді, у першому ж турі переміг Леонід Кравчук. Хоча, на Волині  більшість обрала його головного опонента В’ячеслава Чорновола, який здобув друге місце.