Коли вона виклала фрагмент своєї пісні в Тіk Тоk – та набрала  100 тисяч переглядів, а глядачі просили повну версію пісні. А та її ще й не встигла записати повністю. Знайомтеся: це –  Катя Качановська, молода співачка, авторка пісень, учасниця гурту TANOTA, фіналістка шоу «Голос Діти-2» і власниця вокальної студії. Зараз її трек набирає шалену популярність на музичних платформах, а кліп на Youtube зібрав пів мільйона переглядів.

–  Проєкт «Голос діти», у якому ти брала участь у 2015 році, коли тобі було тільки 14, –  це ж перший такий серйозний етап твоєї творчої кар’єри?

–  Так, я була фанаткою цього проєкту ще з «дорослого голосу». Потім вони оголосили кастинг «Голос діти», і я точно знала, що маю там бути. З того я часу я постійно перебуваю в музичній сфері.

«Коли сідає голос –  для мене це найгірший стан, я не хочу ні їсти, ні жити, ні пити. Є в мене голос –  все добре»

–  Ти була в команді Наталії Могилевської. Скажи, яка вона в житті, коли не на сцені і її не знімають камери?

–  Вона прекрасна людина і сильний професіонал. Не тільки артистка, а й бізнес вумен, адже в неї є продюсерський центр, який активно та продуктивно працює. Дуже класно мати в колі спілкування таких людей, тому що вони дають тобі певну інформацію, якої ти в іншому місці не почуєш.

–  Чи спілкувалася ти з нею після проєкту?

–  Ми спілкувались, але недовго, більше підтримували зв’язок з її командою. Досі я спілкуюся з Юлею, яка працювала там, у продюсерському центрі. І зараз, коли виходили мої пісні «Тихо», «Ой хай скажуть мені люди» – вона допомагала мені з написанням пресрелізів. Нічого не буває просто так. Якби не потрапила тоді на «Голос» –  не мала би зараз таких знайомих .

–  Чи платила ти за участь у цьому шоу?

–  Ні, нічого не платила. До речі, мене чомусь часто про це запитують. Причому багато хто соромиться задати запитання публічно, а потім питає в приватному спілкуванні.

Організатори оплачували нам житло, дорогу, там працювали костюмери та стилісти, які допомагали з вибором образу. У нас була дуже прикольна історія, коли ми співали пісню «Вільний птах» у тріо. Бачення, який ми повинні мати вигляд, у стилістів та Наталі Могилевської кардинально відрізнялися. Стилісти хотіли одягнути нас у білі сорочки та спідниці в клітинку, а Наталі це не сподобалось. «Ви що, так не має бути!» –  казала вона. І все ж її бачення спрацювало. Костюми, які обрала вона, – білі вишиті сукні – краще підійшли під цей образ. Вона була не тільки тренером на сцені, але і всередині процесу.

–  Після усього, що ти пройшла, радитимеш іншим іти на шоу «Голос»?

–  Проєкт дуже крутий, але тільки для тих людей, які розуміють, що це шоу і вони можуть не виграти. Мають бути готові до того, що це велика конкуренція. Я знаю багатьох людей, які зламались після цього, бо їх не обрали і їм не вистачило сили волі, щоб продовжити цей шлях.

«Хоча я, можливо, пішла б ще раз. Я думала про це, але зараз, коли почала писати свої пісні та виступати як повноцінний артист Катя Качановська, я не знаю, наскільки це справедливо що до інших учасників, які приходять, аби впевнитись, чи вони на тому шляху»

–  В одному інтерв’ю ти згадувала, що у твоєму плейлисті з’явилися нові українські виконавці –  Альона Альона, Jerry Hеil та ін. А які пісні зникли в ньому після повномасштабного вторгнення?

–  Я просто видалила весь плейлист, всі пісні, які в мене були. Зараз у мене завантажена абсолютно нова фонотека.

–  Чому люди далі продовжують слухати російську музику?

–  Це відсутність громадянської позиції, для мене це неприпустимо і дивно. Це ж найменше, що може зробити кожен українець!

–  Як ти ставишся до тих українських виконавців, які співали та випускали російськомовні треки?

–   До тих, хто був в Україні і робив гарний якісний продукт, ставлюся нормально. Це легко пояснюється: всі хотіли заробляти гроші. На жаль, російськомовний ринок більший. Вони мали музику як бізнес, це була їхня робота. Головне – зрозуміти одразу, якщо людина зараз щиро пише нову українську музику, з розумінням того, що раніше позиція була неправильна, краще так аніж ніяк.

– Ти пишеш пісні на замовлення?

–  Так, звісно, багато. Зараз, коли пари хочуть стати сім’єю, не організовують великі свята, а хочуть зробити щось душевне та сімейне. Вони переповідають історію знайомства, я пишу текст, мелодію, за бажанням записую на студії щось особисте для них. Це дуже цікавий досвід, коли ти скидаєш людині демо-версію і бачиш її емоції, сльози, чуєш приємні слова.

«У мене немає такого, що я сіла і така: «Сьогодні пишемо пісню для Христини». Має з’явитися порив – і тоді я буду писати»

–  Часто до тебе звертаються з такими проханнями?

–  Звертаються часто, але я не можу всіх задовільнити. Я отримую запит, і якщо людина мені супермпонує і мені відгукується ця історія, я пишу легко. Не вмію штампувати пісні, це має бути щиро.

–  За скільки можна купити пісню в Каті Качановської?

–  Це все дуже індивідуально. Серйозно, залежить від того, чи писатиму я музику, чи тільки текст, чи просто мелодію під ваш текст. Це дуже тонке питання, бо ми вимальовуємо картину кожному особисто.

–  Чи виконували ви з гуртом TANOTA російськомовні пісні до повномасштабного вторгнення?

–  Так, як і всі. Ми як і слухали всі, так і виконували. Раніше не так гостро до цього ставилися, попри це ми завжди ставили акцент на україномовну музику. Але якісь суперпопулярні пісні, які всі знали, ми теж співали.

Коли люди кажуть, що не можуть відмовитися слухати російськомовні пісні, то я кажу: «Я працювала в цій сфері і я видалила все».

–  Чи можна взагалі заробляти на музиці? І якщо можна, то як?

–  Можна, за допомогою стрімінгових майданчиків. Усе залежить від того, чи люди слухають на офіційних майданчиках – таких як Apple Music, Spotify, Youtube Music – та від кількості прослуховувань.

От чому всі кричать про те, що не можна слухати російський контент на різних музичних платформах. Тому що кожне прослуховування –  це хай 1 цент, але якщо це популярний артист, відповідно це великі гроші. З яких потім виплачуються податки в Росію.

–  Скільки коштує зараз випусти свій трек?

–  У мене пісня «Тихо», як би це дивно не звучало, коштувала 10 чи 15 доларів, які я заплатила за розміщення на всіх майданчиках, і ще 400 гривень, за які купила новий топік, у якому я знялася у кліпі. Все. Я записала пісню в програмі GarageBand на безпровідні навушники –  ту версію, яку люди слухають і яка набрала вже космічну кількість переглядів. Я її написала і закинула в Тік Ток, вона почала збирати перегляди, і я така: «О, клас, треба закинути».

«Ключ до успіху –  розвиток, впевненість і робота»

–  У скільки років ти створила студію home of voice?

–  Мені було десь 19-20 років. Спочатку я працювала в Палаці дітей та молоді, але зрозуміла, що державні структури – це не моє. І потім зрозуміла, що мені терміново потрібно шукати приміщення для своєї студії.

Ми починали в 22 школі, в актовій залі. Це був період пандемії, концертів немає. Чим я можу бути корисною? Чим я можу займатися? Музика – це все, що я робила завжди, і зрозуміла, що можу ділитися своїми знаннями з іншими. Так і з’явилась студія. Я хотіла займатися музикою в будь-якому її прояві.

–  Чи не боялась ти, що через такий доволі молодий вік у сфері викладання, не захочуть йти до тебе на заняття?

–  Певно, більше про це думала не я, а анонімні коментарі в соціальних мережах: «Та вона ще така юна, що вона може вас навчити?». Це для мене пережиток совка. Те, що досвід дорівнює вік, це неправда. Ти можеш у 25 бути таким ерудованим і освіченим, що людина, яка прожила 60 років, не знає половинки тієї інформації. Для того, аби розвіяти всі сумніви, мені треба просто, щоб людина до мене прийшла.

Я дуже надіюсь, що в майбутньому вийде масштабуватись і зробити студію мистецтв, яка буде вільною територією для людей без обмежень віку.

–  Який секрет успіху від Каті Качановської?

–  Вірити в себе, не боятися найпотаємніших бажань і втілення їх, гнути свою лінію.

Розмовляла Анна Кравчук