У Луцьку хочуть перейменувати ще сім вулиць. Зокрема, йдеться про Курську, Лопатіна, Макарова, Чекаліна, Потапова, Петрова і навіть частину вулиці Винниченка. Такий намір має оновлена комісія з упорядкування назв вулиць, яка діє при міськраді. Схоже, за справу дерусифікації у Луцьку таки взялися всерйоз, адже, окрім офіційної міськрадівської комісії, у місті створена ще й громадська топонімічна група.

Що ж відбувається у процесі дерусифікації міста – розбиралася Марія Вавринюк.

Луцьк продовжують очищувати від радянських назв. Зокрема, хочуть позбуватися прізвищ російських діячів у назвах вулиць міста. Працюють над цим і оновлена комісія з перейменування вулиць при міськраді, і Луцька топонімічна група, куди входять представники громадськості, історики, краєзнавці та медійники.

«За дві години обговорень напрацьовано було нові назви для 25 вулиць зі ста, які потрібно перейменувати», – розповіла представниця Інституту національної пам’яті Леся Бондарук.

Свої пропозиції топонімічна група обов’язково передасть Луцькраді. Адже разом працювати і швидше, і легше. А от на комісії міськради поки прийняли рішення щодо семи вулиць. Розпочали з Чекаліна, що у районі Львівської. За рекомендацією робочої групи її вирішили назвати Ботанічною.

«Це територія, яка на сьогодні належить Волинському національному університету. Тут заплановано розміщення ботанічного саду, тому запропонована нейтральна, але дуже гарна назва – Ботанічна», – повідомила заступниця голови комісії з перейменування вулиць Софія Гула.

Обговорили нові назви ще для шістьох вулиць. Вулицю Курську пропонують перейменувати на Пересічну, Лопатіна – на Ярову, адже поруч є яр. Матросова – на Ялинову, щоб дотриматися стилю назв сусідніх вулиць, адже поряд є вулиці Кленова, Ясенова і Дубова.

Макарову, яка складається з двох паралельних вулиць, пропонують назвати Броварною та провулком Броварним, щоби забрати плутанину з нумерацією. А частину вулиці Винниченка, яку в народі називають «за аркою» і яка складається всього з трьох будинків, на комісії вирішили назвати честь на сотника УПА Олексія Брися.

Вулиці Потапова вирішили повернути історичну назву Банкова. Пропозицію робочої групи підтримали, хоча була й інший варіант назви – Героїв Волинської Січі. А от топонімічна група пропонує назвати вулицю іменем Небесної сотні.

«Ця вулиця в центрі міста, на ній є навчальні заклади: і ліцей, і університет. Вона веде до місць пам’яті волинських майданівців, тому це буде дуже-дуже логічним», – вважає Леся Бондарук.

Виникли розбіжності і з вулицею Петрова. Комісія пропонує назвати її на честь відомого авіаконтруктора Ігоря Сікорського, топонімічна група – Олексія Брися.

«Ця вулиця починається від вулиці Героїв УПА і веде до вулиці Авіаторів. Але якщо ця вулиця починається від Героїв УПА, то логічно саме цій вулиці дати ім’я Олексія Брися», – стверджує історикиня.

Саме в таких випадках важлива думка громадськості. Тому лучан просять активно долучатися до обговорення нових пропонованих назв вулиць.

«Важливо зараз людям теж активно включитися в цей процес, щоб це не було рішення лише депутатів, що щось не так перейменували. Тому треба, щоб люди теж долучитилися до цього активно», – висловила думку членкиня комісії з перейменування вулиць Алла Доманська.

У планах – позбутися російських назв вулиць у місті, каже голова комісії Михайло Щур. Втім, далі слід нарощувати темпи.

«Я вважаю, що сім позитивних рішень на комісії це замало», – заявив Михайло Щур.

Які ж назви носимуть ці сім вулиць – вирішать на найближчій сесії Луцькради голосуванням. А як далі рухатиметься процес дерусифікації Луцька – залежить насамперед від плідної роботи комісії, топонімічної групи й самих мешканців міста. Хоча найближчим часом планують взятися і за перейменування вулиць у населених пунктах всієї Луцької громади.