ЖК “Шевченка”, будинок River House. З 2016 року тут розчистили територію під 10-поверхівку.

Зводять будинок замість офісу

“Будинок “виростає” у зручній частині Луцька, самісінький центр міста в 10-15 хвилинах від будинку”, – так розповідає про будівництво забудовник.

Та своїм клієнтам в компанії не кажуть, що, згідно з генеральним планом, на цій території мали б бути офісні приміщення.

“Спочатку планували, що це будуть офісні приміщення, а через рік замовник передумав і вже звернувся з новою заявою для того, щоб отримати містобудівні умови на житловий будинок”, – каже Веніамін Туз, начальник управління містобудування та архітектури Луцькради.

Цільове призначення землі змінили, але цього до генерального плану міста Луцька не внесли.

Перші, хто помітили невідповідність генерального плану з тим, що будують, були представники Служби безпеки України в області. Вони звернулися до державно-архітектурної інспекції, щоб та позапланово перевірила будівництво.

Інспектори ДАБІ знайшли 5 порушень. Зараз зводити будинкине мають права, поки не усунуть всі невідповідності.

Клієнтам про судову тяганину не кажуть

На даний момент вже левова частка квартир продана, але клієнти не здогадуються, що забудовник та підрядник зараз мають певні проблеми із документами.

По телефону покупців запевняють, що усе гаразд. У центрі продажу – те ж саме.

“Судові справи вже закінчились, дві апеляції ми виграли. Більш детально не можу вам розказати. На майбутній сесії підписують усі документи на землю. Зараз передзвоню до керівника, чи він зміг з вами зустрітися”, – сказали нас у центрі продажу.

З журналістами погодився поговорити керівник компанії підрядника.

Землю забудовнику віддали без аукціону, але з умовою

Зауважимо, що проблеми не лише із містобудівною документацію, але й з паперами на землю під цим будинком. У 2017 році земельну ділянку віддали в оренду двом компаніям.

Як розповідають депутати, віддавали землю без аукціону, але з умовою: Луцькрада сприяє у виділенні земельної ділянки, а забудовник оплачує половину вартості робіт по облаштуванню захаращеної території поблизу вулиці Набережної. Йдеться про ділянку біля орендованої землі.

І справді забудовник почав виконувати умови оренди. Але не одразу, а через кілька років, і не повністю, а частково. Адже облаштував прибережну зону Стиру лише з однієї сторони. Чому орендар не облаштував парк разом із міською радою? Питати потрібно в активістів, адже ті, як тільки побачили спецтехніку, почали писати листи у прокуратуру, що роботи проводять незаконно.

Нагадаємо, йдеться облаштування прибережної зони парку, куди міг би зайти кожен. Як наслідок, відкрили кримінальну справу, роботи зупинили.

Нині триває розгляд двох кримінальний справ

Та повернемось до головної історії. Умова нібито була для того аби землю виділили. Не виконали її не тому, що відмовились, а тому, що їм просто не дозволили.

Але мета досягнена: наділ без аукціону за кілька хвилин ходьби від центру міста в оренді. Десь на цьому моменті почалась судова тяганина.

Зараз у господарському суді триває розгляд двох кримінальних справ, пов’язаних із цією землею. У першому випадку прокуратура позивається до орендарів, а у другому орендарі до Держгеокадастру.

Судова справа №1 на 500 000 гривень.

Земельна ділянка була в оренді з 2017 року, потім на певний період договір призупинили, а згодом знову відновили. Але прокуратура стверджує, що орендарі земельною ділянкою користувались без перерви і повинні сплатити півмільйона гривень до луцької казни – навіть за час, коли договір був призупинений. Мовляв, на тій ділянці велись підготовчі роботи для зведення будинку.

Справа номер 2 – поділ ділянки.

Орендарі хочуть поділити земельну ділянку на три менші частини. Аби той будинок, який вже зводять, належав одній юридичній особі, інший будинок  – другій, а третю частину землі передати на баланс Волиньобленерго, на ній розташована трансформаторна підстанція.

Зі зверненням розділити землю орендарі звернулись до міськради, там все погодили, але от Держгеокадастр такого дозволу не дає. Вирішують цю справу через суд.

Змінити цільове призначення легше під час будівництва

Цільове призначення земельної ділянки було під офісні приміщення, його змінили на таке, що краще підходить для будівництва висоток, а вже тепер хочуть те, яке чітко відповідатиме критерію, – під багатоквартний будинок.

Щоправда, роблять це не перед початком будівництва, а вже під час. Бо тоді є більші шанси, що його погодяться змінити.

Спеціалісти з міськради кажуть, що часто дозволи та якісь чисто технічні документи простіше отримати під час будівництва. Багато квартир куплених і тоді вже йдеться про долю людей, які вклалися грішми в ті будинки. Крім цього, у суді закони можна трактувати по-різному.

Кому дали землю в 2017 році

Компанії, яким дали у 2017 році землю без аукціону – це “Промтекссервіс” та ЖК “Шевченка”.

Засновані вони обидві у 2011 році з різницею у півроку. У них спільна юридична адреса – Карбишева, 1, кількість та імена засновників різні, але один – Алфьоров Максим В`ячеславович фігурує в обидвох.

Він відомий у Луцьку бізнесмен, має у власності готель “Україна” та такі компанії:  ТЗОВ “Рентал Хаус”, ПрАТ “Луцьке АТП 10701”, “АЛФ Капітал”, “Волиньінвестбуд” та “Волинський хлібокомбінат”, “Волиньторгхліб”. Саме остання є підрядником будівництва і саме її керівник – Віталій Бобир – розмовляв із нами. Каже: впевнений, що усе роблять, згідно з законом, і будинок точно буде зданий, судових справ не бояться.

“Нічого страшного, так завжди робиться в цивілізованих країнах. Будь-які спірні питання вирішують через суд. Ми готові відстоювати свою позицію далі. Ми рахуємо, що ніяких правопорушень не чинили, тому будемо боротися до кінця”, – каже Віталій Бобир.

Щодо земельних суперечок, то компанія і сама має питання до представників Держгеокадастру. Адже, кажуть, землю можна було давно поділити.

“Чому прокуратура не цікавиться особою Присяжнюк Світлани, яка саботує роботу , яка два роки не ділить земельні ділянки?” – каже Бобир.

Якщо все й справді так добре, як запевняє представник підрядника, то судові справи вони виграють – і з часом доведуть це рішенням феміди.

Та поки через карантин і судову тяганину ,про яку клієнтам не розповідають, здачу будинку, припускають, доведеться перенести з кінця цього року на наступний.

Сподіваємось, про це клієнтів у River House таки попередили.

Авторка розслідування – Наталка Коваль