У громаді має бути демократія. Під час створення ОТГ виникають запитання стосовно бюджету: його формування, джерел надходження та об’єктів, на які спрямовують гроші. Завдяки бюджету участі, фінансами можуть розпоряджатися не лише керівники громади, а й самі жителі.

Люди пропонують власні проекти, виграють у конкурсі і поліпшують життєдіяльність населеного пункту, в якому живуть. Саме цьому представників громад навчали на черговому семінарі у Волинському центрі розвитку місцевого самоврядування.

Бюджет участі передбачає організацію проектів на конкретних місцях. До прикладу, території, де проживають мешканці. Вони можуть облаштувати свій двір лавочками, дитячими майданчиками, відремонтувати будівлю чи дах. Або ж залучити кошти на розвиток місцевої творчості, закупівлю обладнання для школярів і не тільки. Задоволені дією бюджету участі в Княгининівській громаді. Минулого року туди спрямували 100 тисяч гривень, а цього вже двісті.

Якщо люди самі створюють проекти, вони можуть і контролювати виконання. Про це говорить радник з питань місцевих фінансів центру розвитку місцевого самоврядування.

Нині в області лише кілька відомих громад запровадили власний бюджет участі. Частині громад не вдалося запустити процес через пасивність мешканців. А новостворені громади ще вивчають основні аспекти діяльності ОТГ і з часом також будуть впроваджувати бюджет участі у своїй громаді.