Президент України Володимир Зеленський нещодавно озвучив амбітний план виготовити 1 мільйон дронів до кінця 2024 року.  Цієї цілі можна досягти, якщо спланувати конкретні та ефективні підходи з виробництва. 

Недавній матеріал видання The Wall Street Journal розповідає, що в Україні у різних містах діють невеликі секретні майстерні, в яких збирають дрони. Хоча масштабне виробництво зазвичай сприяє прискоренню технологічних процесів та зниженню вартості продукції, проте військові аргументують саме на перевазі малих виробництв, пише Небо Перемоги.

Створення малих заводів з виготовлення дронів має сенс, оскільки їх важче виявити ворожій стороні – розповідає головний інструктор аеророзвідки під позивним «Кан».

«Треба в першу чергу ставити питання тим людям, які будуть відкривати ці виробництва. Звичайно, конвеєрного типу виробництва ефективніше, дешевше і простіше. Але знаючи те, що диверсанти не сплять і є 1001 спосіб щось знайти, то опонент цим всім так само активно користується. Я б особисто, якби у мене була така можливість, не робив би ніяких великих заводів, і нічого такого б не афішував, а казав би “та я нічого не роблю”. Я б сам ціле місто зайняв і всі підвали б забив хоча б однією людиною, яка сама вручну би збирала і перевіряла б [дрони]. Це може не так ефективно в логістиці, ціновій політиці та так далі, але це безпечніше. І я завжди у першу чергу за безпеку», – каже військовослужбовець.

Так насправді й виходить, що виробники безпілотних літальних апаратів (БПЛА) змушені налаштовувати свої підприємства у маленьких масштабах через загрозу російських ударів. На таких виробництвах зазвичай працює лише кілька десятків співробітників, і все відбувається в умовах суворої секретності.

Стратегія малих підприємств може виявитися ключовою для забезпечення перемоги. Одне таке виробництво може зібрати від 3 тисяч до 10 тисяч БПЛА на місяць. Це особливо важливо для FPV-БПЛА, які показують високу ефективність на полі бою. Військові на передовій особливо хвалять дрони-камікадзе «Грім». Навіть окупанти розміщують на своїх пабліках відео з наслідками атак цих дронів на їхні позиції.

Україна наразі виробляє 62 види безпілотних літальних апаратів (БПЛА), причому інженери постійно працюють над модернізацією тактико-технічних характеристик цих пристроїв. Особлива увага – на збільшення дальності польоту і вантажності дронів.

Однак ворог також не байдикує. Наприклад, російські військові встановлюють системи радіоелектронної боротьби, які блокують радіосигнали зв’язку з безпілотниками. Відтак українській стороні доводиться постійно вдосконалювати методи протидії цим системам.

Часто військові безпосередньо на фронті удосконалюють дрони, а потім діляться досвідом з розробниками, аби запроваджувати «новинки» одразу на підприємствах під час виготовлення БПЛА.

Перспективний напрямок у розробці дронів – це використання штучного інтелекту. Особливо це буде корисно на етапі підльоту дрона до цілі. Ворожі системи радіоелектронної боротьби можуть повністю загасити радіозв’язок з центром керування. А штучний інтелект зможе самостійно довести дрон до цілі й уразити її.

Використання дронів у війні відіграє вирішальне значення. Саме тому Президент України Володимир Зеленський доручив створити у Збройних силах окремий рід сил для безпілотників. Військові сподіваються, що це допоможе ще більше посилити український безпілотний фронт.