На Волині понад 5 тисяч пацієнтів з діабетом – інулінозалежні. І вже невдовзі вони ризикують залишитися без необхідних ліків. Волинь – єдина в Україні область, де хворим на діабет не склали жодного плану на лікування. Зробити це повинні ендокринологи, опісля – виписати електронний рецепт на препарати. Без нього отримати ліки в аптеках діабетики просто не зможуть.

Що ж потрібно, аби не залишитися без інсуліну, – у сюжеті.

Із 1 жовтня у програму «Доступні ліки» додадуть препарати для діабетиків. Щоправда, для волинян вони можуть бути «недоступними».

Про те, що вже за тиждень паперові рецепти хворим на діабет не виписуватимуть, волинські інсулінозалежні пацієнти дізналися випадково. Замість них будуть електронні. Тож тепер у поспіху з’ясовують, як їх отримати, аби з 1 жовтня не залишитися без інсуліну.

«Ми нічого не знали. Спілка діабетиків повинна бути обізнана. А ми отак – хап, і за один день мусим шукати кінці, де вони що сховали… Було так нормально. Але тут так робиться, і ще й раптово. Люди в напрузі. Чекають гіршого, як завжди», – розповів голова спілки діабетиків у Волинській області Микола Ткачук.

За його словами, урядники й самі ні сном ні духом не знають про нову програму.

«В облдержадміністрації теж не знають. Це сьогодні знову прийдеться працювати, шукати кінці, щоб якось люди жили», – каже він.

Як таки волинянам отримати інсуліни – пояснюють у Національній службі здоров’я України. Для цього пацієнту з діабетом потрібно відвідати ендокринолога, щоб той створив індивідуальний план лікування і вніс його в електронну систему охорони здоров’я.

«Встановлюється його діагноз, вноситься інформація про всякі діагностичні процедури, аналізи, і так само підбирається план лікування і препарат інсуліну. Тобто в цьому плані вноситься вся інформація, на основі якої потім виписується електронний рецепт», – пояснила спеціалістка НСЗУ Наталія Гнатюк.

Уже з електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку, яка має відповідний договір з НСЗУ. В аптеці потрібно надати електронний рецепт. Отримати призначений препарат можна безкоштовно або з невеликою доплатою. Щоправда, скористатися такою послугою на Волині поки не зможе ніхто.

«У Волинській області не створено жодного плану лікування… Але, по інформації на сьогодні, ці системи тестуються, і сьогодні-завтра такі плани будуть, і лікарі зможуть внести своїх пацієнтів, щоб вони могли 1 жовтня безперебійно отримати свої препарати інсуліну», – каже Наталія Гнатюк.

Якщо до 1 жовтня такі плани не створили, то зробити це можна і пізніше. А вже згодом повторний рецепт зможе виписати і сімейний лікар.