З маршруток – на велосипеди. Із потеплінням лучани пересідають на двоколісні, бо це і корисніше, і зручніше. Проте не завжди безпечніше. Аби зменшити кількість аварій за участі велосипедистів, ще у минулому році у Луцьку вирішили розвивати велосипедну інфраструктуру, тобто чи не всі вулиці міста планували обладнати велодоріжками. Чи вдалося бодай щось реалізувати і як велосипедистам уникнути ризиків?

Велосипедист Володимир Горбатюк одягає яскравий плащ або жилетку, аби водії бачили його на дорозі. Це, каже, обов’язково в темну пору доби. Але було й таке, що серед білого дня керманич не помітив чи просто не захотів ділити дорогу з Володимиром на двоколісному. Велосипедист буквально пролетів через капот машини. Після того – в рази обачніший із автомобілістами.

«Особливо в таких моментах, коли водій виїжджає з якось вулиці, стараюся побачити водія очі в очі, щоб він побачив мене… Якщо хоч 1 процент сумніву у водієві – зупиняюсь, щоб пропустити його», – розповідає чоловік.

Водіїв, які не зважають на велосипедистів, небагато, але вони є. На трасі їздити доводиться, бо не на усіх вулицях Луцька є велодоріжки. А це, зазначає Володимир, дуже зручно.

«Просто доробити велодоріжки, щоб було безпечно проїхатися, прогулятися містом, подивитися краєвиди, інфраструктуру. Зараз проспект Волі доробляється, буде вже облаштовано», – міркує велосипедист.

Велосипедну інфраструктуру у Луцьку вирішили розвивати ще в минулому році. Тоді розробили цілу стратегію на найближчий десяток років. У зв’язку з війною плани довелося відкласти.

Все є – ми проговорили зі спеціалістами. Там треба конкретні кроки робити: розбивати його на роки, певний кілометраж і будемо реалізовувати», – пояснює директор департаменту сім’ї, молоді та спорту Луцької міської ради Володимир Захожий.

Щоправда, вже після нашої перемоги. Наразі просто завершать облаштовувати велодоріжки на проспекті Волі.

«Там зразу були закладені велодоріжки, вони реалізовані», – каже Володимир Захожий.

Із потеплінням лучани масово пересідають на двоколісні. Патрульні поліцейські нагадують: велосипедисти – повноправні учасники дорожнього руху, тож нехтувати правилами дорожнього руху не варто.

«Велосипед повинен бути обладнаний звуковою системою, а також мати світлоповертачі: попереду білий, збоку оранжевий і позаду – червоний світлоповертач», – зауважує речниця патрульної поліції у Волинській області Валентина Мельник.

Окрім того, керманичі двоколісних повинні завжди подавати сигнал, коли планують повернути. Щодо жилета й шолома – то їх одягати не обов’язково, але так – точно безпечніше.

«Шолом врятує в разі падіння, наколінники врятують у разі забоїв. Це вже на вибір самого велосипедиста, але коли людина дійсно професійно цим займається – вона розуміє, що це важливо і що цим необхідно користуватися», – наголосила Валентина Мельник.

А також їздити велодоріжками там, де такі є. До слова, вони мають спеціальні позначки. Самі велосипедисти так і роблять, щоправда, нарікають на пішоходів, бо містяни просто не помічають знаки під ногами.

На щастя, цього року на дорогах Волині не трапилося жодної аварії за участі велосипедистів. Чи збережеться така позитивна тенденція й надалі – буде відомо згодом, адже лише зараз волиняни масово із маршруток пересідають на двоколісні.