Заробила мільйон на мертвих душах. Директорці Шацького національного природного парку Марії Христецькій знову обирали запобіжний захід. За даними слідства, посадовиця влаштовувала на роботу фіктивних працівників, які числилися лише на паперах, та жодної роботи не виконували.

Перші підозри вона отримала ще в листопаді, щоправда, тоді йшлося про двох працівників. Зараз же підозрюють, що таких було вісім. До злочинної групи входили кілька працівників Нацпарку, а директорка була організаторкою, переконують прокурори. Вони клопотали про відсторонення Христецької від посади.

Після виходу наших розслідувань в ефір посадовицею зацікавилися правоохоронні органи. Так, 10 листопада Христецькій оголосили про підозру за вчинення низки кримінальних правопорушень. 23 січня до її підозр додалася ще одна: організація злочинної групи, за що загрожує тюрмою на 12 років.

Тож маємо чи не прецедент на Волині: правоохоронці не проігнорували роботу журналістів.

На суді посадовиця була небагатослівна. Спілкуватися не хотіла, обличчя просила не знімати. Одна з підозр висунута Христецькій – «мертві душі», про які вперше всі дізналися у серпні з допису підприємця Петра Нестерука. Директорку Шацького нацпарку підозрюють у вчиненні й низки інших кримінальних правопорушень.

«За даними слідства, посадовиця із жовтня минулого року по червень цього року, узявши на роботу двох людей, які жодної роботи не виконували і не перебували на робочих місцях, вносила відомості у табелі обліку робочого часу. У такий спосіб їм була виплачена зарплата на суму понад 615 тисяч гривень. Відтак були розтрачені бюджетні кошти», – розповідала восени минулого року речниця обласної прокуратури Наталія Мурахевич.

Суд зобов’язує Христецьку дотримуватися нічного домашнього арешту. Окрім того, її відсторонюють від посади. Щоправда, після апеляцій захисника посадовиці запобіжний захід змінюють на особисте зобов’язання. Тож підозрювана надалі ходить на роботу і, на думку прокурорів, впливає на свідків.

Разом із тим триває і кримінальне розслідування. І вже у січні слідство змінило правову кваліфікацію підозри для посадовиці. Тепер же її підозрюють у влаштуванні не двох, а восьми «мертвих душ». До злочинної групи входили кілька працівників установи.

Нам відомо, що про підозру також повідомили її співмешканцю Сергію Маковію, а також її заступнику Василю Матейчику. Директорка була організаторкою, стверджує слідство. А це, кажуть прокурори, особливо тяжкі злочини. Марії Христецькій знову обирають запобіжний захід.

«Прокурори зверталися із клопотанням про відсторонення від посади і про зміну запобіжного заходу із особистого зобов’язання на домашній арешт. Суд першої інстанції не задовольнив цього клопотання. Прокурори оскаржуватимуть це рішення в апеляційному порядку, наполягаючи на відстороненні від посади і на обранні запобіжного заходу», – пояснює речниця прокуратури.

А отже, Марія Христецька далі ходить на роботу, далі керує Шацьким нацпарком, на території якого далі діють її «закони».

Дивує лише рішення суду в особі судді Ігоря Ясельського. Особисте зобов’язання за тяжкі злочини? Зокрема за організацію злочинної групи, тиск на свідків, видача завідомо неправдивих офіційних документів, використання підроблених документів та заволодіння чужим майном шляхом. Юристи кажуть, що у випадку таких підозр в особливо тяжких злочинах суд мав би обмежити можливість підозрюваної впливати на слідство і свідків. І майже ніколи феміда не призначає такий запобіжний захід, як особисте зобов’язання. Чи, можливо, суддя в силу поки що невідомих обставин просто заплющує очі на це?

У будь-якому разі 12 канал і надалі пильно стежитиме за слідством щодо Марії Христецької – і розповідатиме про все громадськості.