Водень замість нафти, газу і вугілля. Наскільки реально використовувати водень у системі газопостачання – перевірили волинські газовики та науковці.

Як це відбувалося – у сюжеті Анастасії Качини.

Торік у серпні Волинь увійшла до п’ятірки областей, де провели експеримент із запуску “зеленого” водню в газорозподільну систему. Тоді на тестовому майданчику в Рожищі фахівці акціонерного товариства “Волиньгаз” облаштували дослідний макет системи газопостачання та перевірили, чи можна використовувати водень, як альтернативний вид енергії.

“АТ “Волиньгаз” – одна із небагатьох компаній в Україні, яка долучилася до зазначеного експерименту. Точніше – одна з п’яти, яка дійсно переймається енергонезалежністю. Цей експеримент дійсно є шляхом до енергонезалежності нашої країни”, – розповідає завідувач сектору НКРЕКП у Волинській області Андрій Козачук.

Сьогодні ж розпочався другий етап експерименту. Фахівці оцінювали здатність роботи комплексів обладнання на полігоні у Рожищі на метан-водневій суміші з концентрацією 80 на 20. До слова, газорегулювальне обладнання відповідає європейському зразку і проходить сертифікацію на відповідність використання з водневими сумішами. Самі ж випробування триватимуть протягом трьох днів.

“Цінність цього експерименту є важливою, оскільки Україна вже із запізненням випробовує водневу енергетику. Мова йде не тільки про альтернативу водню як газового ресурсу. Згодом водень може замінити і нафтові продукти”, – розповідає Олена Павлова, докторка економічних наук, професорка.

Технічний директор АТ “Волиньгаз” Дмитро Кукоба розповідає:  наразі сам процес відбувається злагоджено, без збоїв.

“За результатами трьох днів ми обов’язково зробимо висновки, які важливі для нас, як для експлуатаційної організації, як працювати з газоводневими сумішами, і висновки щодо того, який кінцевий продукт ми зможемо створити для нашого споживача”, – каже Кулеба.

Спеціалісти вважають, що водень – це енергоносій майбутнього. Науковці ж переконані: нова технологія дасть більше енергії при використанні, водночас викидів в атмосферу – поменшає.

Європейські науковці прогнозують, що технологія додавання водню в природній газ або ж повна його заміна може активно використовуватися вже у 2030-му році.