Почесний патріарх Київський та всієї України-Руси Філарет заявив, що в Православній церкві України стався розкол через порушення обраним предстоятелем ПЦУ митрополитом Епіфанієм умов, які були укладені перед Об’єднавчим собором 15 грудня 2018 року.

Про це йдеться у зверненні Філарета до української православної пастви, – повідомляє УНІАН.

«Які умови ставилися патріарху Філарету перед скликанням собору 15 грудня 2018 року? Для скликання собору і надання Томосу перед патріархом Філаретом були поставлені такі умови: не висувати свою кандидатуру на посаду предстоятеля. Чому? Тому, що Українська православна церква буде визнана автокефальною церквою тільки в статусі митрополії, а не патріархату», – зазначив він.

За словами Філарета, ще однією умовою з боку Вселенського патріарха були підписи архієреїв про припинення дії київського Патріархату.

«Натомість патріарху Філарету пропонувалось висунути будь-якого архієрея на посаду предстоятеля. Що повинен був робити патріарх Філарет в цих умовах? Відмовитись заради збереження за собою очолювання церкви чи піти на приниження заради отримання томосу. Патріарх Філарет обрав приниження. Тому ми маємо томос про нашу автокефалію», – додав патріарх.

За його словами, це питання неодноразово обговорювалось і з президентом України Петром Порошенком, і архієреями, і митрополитом Епіфанієм.

«Була досягнута домовленість, що предстоятелем буде митрополит Епіфаній, кандидатуру якого висунув патріарх Філарет, але керівництво церквою в Україні буде продовжувати патріарх. Предстоятель буде представляти церкву у православному світі, тому що УПЦ отримує статус митрополії, а також він буде допомагати патріарху в керуванні церквою, але керівництво церквою залишається за патріархом», – стверджує Філарет.

«Ця домовленість порушена і не виконується на ділі. Тому в церкві виникло розділення», – підкреслив патріарх.

Нагадаємо,, 15 грудня 2018 року Об’єднавчий собор представників українських православних церков обрав митрополита Переяславського та Білоцерківського Української православної церкви Київського патріархату Епіфанія предстоятелем єдиної помісної Православній церкві України.

6 січня 2019 року в соборі святого Георгія в Стамбулі вселенський патріарх Варфоломій вручив томос про надання автокефалії ПЦУ її предстоятелю, митрополиту Київському і всієї України Епіфанію.