До вашої уваги – підсумковий випуск новин 12 каналу за 26 квітня.

Сьогодні 35-ті роковини найбільшої у світі техногенної катастрофи – аварії на Чорнобильській АЕС. Унаслідок вибуху реактора в атмосферу потрапило 190 т радіоактивних речовин. Із зони катастрофи евакуйовувати людей почали лише через півтори доби. Світ ще 2 дні нічого не знав про катастрофу. 8,5 мільйона людей, у тому числі і за межами України, отримали значні дози опромінення, щонайменше півмільйона – померли від радіації. Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали. Без малого дві з половиною тисячі українських міст і сіл і по сьогодні мають статус забруднених територій. Наша знімальна група здійснила розвідку у тридцятикілометрову зону відчуження – Чорнобиль та Прип’ять. Хто і як живе у містах, яких немає, – у спеціальному репортажі Ольги Матвєєвої.

Десятки людей прийшли вшанувати ліквідаторів Чорнобильської катастрофи у Луцьку. Молитвою та добрим словом згадували тих, хто став жертвою смертоносного атому. Це сотні тисяч втрачених та понівечених життів. Серед них і близько трьох з половиною тисяч волинян. До 35-ї річниці дожили менше половини з них. Їхню пам’ять вшанували хвилиною мовчання.

Озими – під забудову. Понад 20 років мешканці Боратина обробляли свої городи, а от врожаю цьогоріч з них не матимуть. Бо все, що люди встигли посіяти і посадити, “зібрав” бульдозер. Під будівництво приватного будинку. Люди обурені, хочуть відшкодування збитків і справедливості. Шукати правду їм допомагала Вікторія Притулюк.

Річні ціни на газ оприлюднили українські постачальники газу. Відповідно до рішення уряду, тариф буде однаковий і для опалювального періоду, і для міжсезоння. Він діятиме з 1 травня 2021-го до 30 квітня 2022 року. І підвищувати фіксовану ціну в цей період постачальникам заборонено. Запропонована на цей рік ціна на газ варіюється від майже восьми до 13,5 грн за метр кубічний, без урахування плати за доставку палива. Найнижчу вартість 7,96 грн за куб запропонував державний Нафтогаз. Тариф Волиньгаззбуту – 7 грн 99 копійок. Усіх споживачів автоматично переведуть на річні тарифи. Якщо ж ціна не влаштовує, то газопостачальну компанію можна змінити, незалежно від того, де територіально вона знаходиться. Для цього потрібно укласти договір з обраною новою, це можна зробити онлайн або за телефоном. Попередній контракт буде розірвано автоматично без участі споживача.

Нові обставини у розслідуванні смертельної аварії на Ковельщині, яка забрала життя родини. Нагадаємо унаслідок зіткнення вантажівки та іномарки загинув батько і двоє його неповнолітніх дітей. За попередніми висновками патрульних, до фатального зіткнення могла призвести необачність загиблого. Однак у слідчих – інша версія. Ангеліна Гущина детальніше.

Майже 4 з половиною тисячі дітей постраждали в аваріях упродовж минулого року,- така сумна загальнодержавна статистика. Ця цифра могла би бути значно нижчою, переконують правоохоронці, якби безумовним правилом для батьків були дитячі автокрісла. Це пристосування часто рятує дитячі життя і у 60% випадків убезпечує від травм. Їздити у таких автокріслах точно будуть ківерцівські малюки. Їх подарували благодійники. А  волонтери навчили малечу пристібатися, переходити дорогу і, навіть, надавати першу медичну допомогу. Більше у сюжеті Марії Вавринюк.

Дебошир, який днями голіруч розтрощив луцький тролейбус, не є ветераном АТО. Чоловік був добряче напідпитку, повідомили у поліції, і за вчинене хуліганство йому може загрожувати до 5 років позбавлення волі. Нагадаємо, надзвичайна подія трапилася близько 17 години 23 квітня, у салоні тролейбуса перебувало до десятка пасажирів. Як розповіла контролер, один із пасажирів раптом зірвався на рівні і з криками “Я за вас воював” заходився трощити усе довкола. Під час інциденту ніхто не постраждав. Водій відразу зупинив тролейбус і випустив людей. Чоловіка, котрий раптово виявив агресію, у кайданках забрала поліція. Його долю вирішуватиме суд.

Гонитва з переслідуванням. У Луцьку патрульні ловили малолітніх порушників. Двоє підлітків їхали на мотоциклі без номерів, без шоломів та, як з’ясувалося згодом, без права на кермування. Однак на вимогу правоохоронців зупинитися, відчайдухи лише додали газу і спробували втекти дворами. Ймовірно усвідомивши, що сили не рівні, а кара буде з обтяжувальними обставинами, спинилися самі. Як з’ясували копи, мотоциклом керував 15-річний хлопець, приблизно стільки ж і пасажирові. Замість порушників відповідатимуть їхні батьки.

А от дві сотні байкерів на центральній площі Луцька перебували цілком легально. З усієї Волині вони з’їхалися аби видовищно відкрити мотозесон 2021 року. Дехто з видовищністю перестарався. Дрифтуючи для ефектного селфі, один із байкерів пошкодив мощення. Муніципали вже встановили його особу. Дрифтувальника оштрафують і змусять відмити бруківку. Решта святкування минулося без прикрих пригод. Величезний табун залізних коней, здійнявши клуби диму, здолав 250 кілометрів. Крім Луцька байкери відвідали  Нововолинськ, Володимир-Волинський та Ковель.

Ювілейний концерт і прем’єра пісень. Цими вихідними у Луцьку відбувся сольний виступ заслуженої артистки України Алли Опейди. Відома солістка вокального дуету «Душа Волині» та керівник зразкової вокальної студії «Зернятко» виступила у новому амплуа.

Щоб доставити Благодатний вогонь Православна церква України цьогоріч не найматиме чартерного літака, – про це повідомив митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Натомість домовилися, що авіакомпанії, які здійснюватимуть того дня технічні чи вантажні рейси, животворне світло таки доставлять. Благодатний вогонь прибуде в Україну не напередодні Великодня у суботу, як зазвичай, а пізніше. Найпевніше – у неділю вранці. Настоятель ПЦУ запевнив, що благодатний вогонь неодмінно розповсюдять усією територією держави.