Депутати Ковельської міської ради підтримали ініціативу мера Ігоря Чайки і проголосували за Звернення до голови уряду стосовно врегулювання ситуації щодо росту вартості енергоносіїв.

З 1 жовтня 2021 року в Ковелі зростуть тарифи на тепло. Підвищення ціни на послуги з теплопостачання від підприємства теплових мереж «Ковельтепло» на 15 % для населення і на 24% для бюджетних установ підтримали на вересневому засіданні виконавчого комітету Ковельської міської ради, – пише ІА ВолиньPost.

“Мені зрозумілий той шквал негативних емоцій у відповідь на інформацію про підвищення тарифів. Але це той непопулярний крок, який ми тут, на місцях, поки що змушені робити. Ціни на газ та електроенергію, які є невід`ємною складовою тарифу і напряму впливають на його ріст, встановлює не міська рада, не мер, не депутати і не виконком. Їх регулює держава. І за ці рішення доводиться розплачуватися в прямому сенсі слова”, – написав міський голова на своїй сторінці в Фейсбуці.

За період з 2017 року, коли в Ковелі востаннє затверджувалися тарифи і в 2018 коригувалися через зростання ціни на газ, зросли: вартість за розподіл природного газу – на 220 %, за постачання газу — на 101,4%, електроенергія — на 150 %, вода — на 177 %, водовідведення — на 165%.

Міський голова каже, що штучне стримування тарифів може спричинити брак обігових коштів у теплового підприємства, і не буде елементарного ресуру для, наприклад, ремонту мережі (до слова, на “Ковельтепло” за останні 7 років було лише два прориви мереж). Ковель тримає найнижчу ціну для населення та бюджетників у області за рахунок твердопаливних котлів та модернізації котельного господарства в цілому.

Тож міський голова ініціював звернення до уряду, яке підтримали депутати. І також закликав інші громади долучитися до цієї ініціативи.

“Чим більше таких звернень скерують інші громади до уряду — тим більша імовірність, що нас почують!” – прокоментував Ігор Чайка.

Текст звернення подаємо без змін:

“Ми, депутати Ковельської міської ради, висловлюємо занепокоєння щодо підняття тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії, та постачання гарячої води для населення
Встановлення економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води на рівні, який покриває всі витрати в собівартості цих послуг, є вимогою Закону України «Про теплопостачання».

Зокрема, статтею 20 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи повинні враховувати собівартість теплової енергії і забезпечувати рентабельність суб’єкта господарювання. Встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.

Крім того, статтею 15 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що державне регулювання діяльності у сфері теплопостачання провадиться, зокрема у формі регулювання тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії з урахуванням змін цін на енергоносії та інших витрат.

Основними факторами, які впливають на величину тарифів на теплову енергію є:
– зміна ціни на природний газ;
– ріст вартості розподілу природного газу;
– збільшення ціни на дрова;
– зміна тарифів на електричну енергію;
– ріст мінімальної заробітної плати.

Окремо слід зазначити, що на сьогодні, питома вага витрат на паливо у структурі тарифу на теплову енергію для потреб населення складає близько 60%, на електроенергію – 4%.

В місті Ковелі тарифи для населення затверджувалися у 2017 році. У 2018 році проводилося коригування тарифів в зв’язку із зростанням вартості природного газу.

Беручи до уваги досягнуті домовленості уряду з Асоціацією міст України, в порівнянні з діючим тарифом, вартість постачання природного газу для підприємств теплоенергетики не зросла, проте вартість розподілу природного газу зросла у 2,2 рази, вартість дров – у 1,4 рази, ціна електроенергії – у 1,8 разів, розмір мінімальної заробітної плати збільшився у 1,8 разів. Незважаючи на стрімкий ріст енергоносіїв, заробітної плати дієвого механізму компенсації чи відшкодування вартості різниці носіїв запропоновано не було.

Тому, враховуючи вищезазначене, просимо:
– встановити ціну на газ для комунальних підприємств, що надають послуги з теплопостачання на рівні не більше, ніж 6250 грн без ПДВ за 1000м3;
– встановити тариф на послугу з розподілу природного газу в розмірі не більше, ніж 1500 грн без ПДВ за 1000м3;
– встановити ціну на тверде паливо (дрова) для комунальних підприємств, що надають послуги з теплопостачання на рівні не більше, ніж 500 грн за м3 без ПДВ;
– звільнити від сплати податку на додану вартість комунальні підприємства, що надають послуги з теплопостачання, водопостачання та водовідведення.

Впровадження вищезазначених заходів дасть змогу уникнути стрімкого підвищення тарифу на теплопостачання для жителів територіальних громад”.