Головним пріоритетом під час створення і розвитку системи інклюзивної освіти в Україні було формування ефективних умов для навчання та соціалізації дітей з особливими потребами. Про це заявила дружина п’ятого Президента України Марина Порошенко в інтерв’ю одному із телеканалів.

«Перед нами стояло завдання інституалізації інклюзивної освіти, щоб вона стала частиною українського суспільства і держави. Ми підійшли комплексно, працювали відразу на законодавчому рівні, вносили фінансові пропозиції, кадрова підготовка, створення безбар’єрного освітнього середовища і безумовно – це робота з громадськістю і батьками, які виховують дітей з особливими освітніми потребами», – сказала вона.

Марина Порошенко зазначила, що статистичні дані підтверджують ефективність впровадження інклюзивної освіти в Україні.

«Кожна четверта школа стала інклюзивною, в звичайних загальноосвітніх закладах навчається 17 тисяч дітей з особливими освітніми потребами. Коли ця кількість дітей три роки тому нараховувала тільки 2 500. Якщо казати про мережу інклюзивно-ресурсних центрів, яку ми зробили абсолютно з нуля, ми маємо на сьогодні більше 600 таких центрів по всій Україні. А до кінця 2020 року відкриється ще 100 і вони будуть максимально наближені до місця проживання кожної дитинки, яка потребує допомоги», – наголосила Марина Порошенко.

Вона розповіла про особливості роботи інклюзивно-ресурсних центрів та стимулювання роботи вчителів у інклюзивних класах.

«Інклюзивно-ресурсні центри оснащені сучасними міжнародними методиками оцінки розвитку кожної дитини. Коли можна потім побудувати максимально адаптовану систему навчання в такому центрі, а потім всі ці результати передати в електронному вигляді до школи. Вчитель зможе прийняти таку дитину і побудувати індивідуальний план розвитку дитини так, щоб вона максимально ефективно могла використовувати свої можливості, здібності.

Це дуже допомогло вчителям у навчальному процесі, тому що вони змогли більш якісно надавати освітні послуги дітям. Для того, щоб заохотити вчителів, було виділено 20% надбавку до заробітної плати тим, хто працює в інклюзивних класах. Ми розуміли, що це додаткове навантаження та знання. Нам вдалося вибити цілу ставку асистента вчителя. До цього було тільки півставки асистента вчителя на інклюзивний клас. Це було дуже важко, не могли знайти людей на таку посаду», – сказала Марина Порошенко.

«Вдалося закріпити на державному рівні ставку асистента дитини, для тих дітей, які не можуть самі за собою доглядати і їй необхідна підтримка в побуті. Також ми налагодили роботу в школі під час навчального процесу, уроків у школі – і це теж ще один важливий крок в реалізації системи інклюзивної освіти», – додала вона.

«Робота з суспільством, громадськістю, батьківськими об’єднаннями, які дійсно дуже часто не знають саме своїх прав і можливостей, які вони можуть вимагати від громади, суспільства, школи і, таким чином, виникли і школи відповідального батьківства. Ми підписали меморандум з громадськими організаціями, які займаються саме питаннями підтримки дітей з інвалідністю і дітей з особливими освітніми потребами. Ми розуміємо, що без цього трикутника: дитина, батьки і освітяни, ми не побудуємо якісну модель надання освітніх послуг кожній дитині», – сказала Марина Порошенко.