В Україні ширяться чутки про те, що на час воєнного стану скасували оплату за комунальні послуги. Мовляв, люди, які опинилися у скрутному становищі, можуть просто не платити. Однак насправді ситуація дещо інакша. Навіть зараз за спожиті послуги потрібно платити. Але на час воєнного стану уряд зробив для українців деякі послаблення.

Чи діють вони на Волині та чим може обернутися несплата комунальних послуг – дізнавалася Ольга Матвєєва.

Хто виїхав за кордон, у кого знизився дохід, а хто й зовсім залишився без роботи. Через воєнний стан в Україні чимало людей опинилися у скрутному фінансовому становищі, тож по гаманцю б’ють зокрема й комунальні платіжки. У клієнтському сервісі «Волиньгазу» нині майже порожньо. Утім, ті, хто є, кажуть: свої рахунки вже оплатили.

«Я вважаю, що у міру можливості треба платити. Якби воно не було. Зараз усім важко, але треба платити. Просто треба», – стверджує лучанин Євген.

Не затягує із оплатою за комунальні послуги і пані Тетяна.

«Ми живемо сьогодні, а завтра ми не знаємо, яка буде ситуація. Ти заплатив – і ти не винен вже», – каже Тетяна.

Якщо ж раніше споживач не оплатив платіжки вчасно, то отримував ще й пеню. В умовах воєнного часу будь-які додаткові нарахування заборонили. Це передбачили у постанові Кабінету Міністрів України.

«Людям не нараховуються штрафні санкції, тобто не застосовуються штрафи, пені. Але обов’язку не сплачувати за комунальні послуги цією постановою не передбачено», – пояснив директор ТОВ «Волиньгаз Збут» Микола Тищук.

Попри це, за газ за останній місяць заплатили на 15 відсотків менше споживачів, аніж раніше. Як пояснює директор підприємства, не заплатили здебільшого це люди, які виїхали за кордон. Однак якщо така тенденція продовжуватиметься, працювати у звичному форматі «Волиньгаззбут» не зможе.

«Це потягне за собою несплати, нерозрахунки за газ, який законтрактований, і ми не зможемо розраховуватися перед НАК «Нафтогаз», – зазначає Микола Тищук.

Якщо лучани ігноруватимуть платіжки за воду, то схожі наслідки матиме й «Луцькводоканал». Зокрема, підприємство не зможе оплачувати електроенергію, а відповідно – постачати воду у домівки містян. Однак наразі ситуація не є критичною.

«У березні така сама активна фаза військових дій на території України, рівень надходження коштів від споживачів міста Луцька за послугу безпосередньо водопостачання і водовідведення в нас знизився в межах 5-7 відсотків», – повідомив перший заступник директора КП «Луцькводоканал» Святослав Дмитроца.

На підприємстві «Луцьктепло» на стільки ж відсотків рівень розрахунків піднявся. Споживачі, що досі не оплатили платіжки, не робили цього і до введення постанови Кабміну. Це постійні боржники. Але рано чи пізно за комунальні послуги таки доведеться розрахуватися.

«Немає механізмів, щоби зняти нарахування. Дійсно, законодавець врегулював питання штрафів, пені, неустойок, річних відсотків у разі неоплати. Але нарахування будуть», – запевнив речник ДКП «Луцьктепло» Антон Безносиков.

Окрім скасування штрафних нарахувань, нині заборонено припиняти подачу послуг у разі несплати.

«Незважаючи на те, що на території нашої області не ведуться активні бойові дії, такий захід у нас є, тобто поки не відключаємо. Але я не можу обіцяти, що цього не відбудеться найближчим часом», – заявив директор ТОВ «ВолиньЕнергоЗбут» Дмитро Іванов.

Тому що в порівнянні із мирним січнем, нині люди винні ледь не вдвічі більше. Із 21 мільйона заборгованість волинян зросла до 38 мільйонів. Людей просять не тягнути і оплачувати платіжки, якщо така можливість є. Бо ж електроенергією забезпечують не лише побутових споживачів.

«Це і військові, і лікарні, і населення, і виробництво хліба, і продуктів, і всього іншого. Якщо говорити відверто, то несплата може стати критичною для подальшого електропостачання», – вважає Дмитро Іванов.

І підкреслює: чутки про те, що комунальні послуги можна не оплачувати, ймовірно, розпустили російські пропагандисти, аби підірвати економіку нашої держави. Якщо ж ви проігноруєте платіжки, то, звісно, не отримаєте штрафних нарахувань. Але якщо ж оплатите – допоможете Україні.