Відомий український кулінар Євген Клопотенко відправився у тур Європою, де знайомить світ із нашою кухнею. Акція не лише патріотична, а й благодійна. Вилучені гроші підуть на продуктові набори для українців, які нині у скрутному становищі через війну.

Перший борщ кулінар зварив у Варшаві в закладі луцького ресторатора Романа Хорзова. Як це було – у сюжеті Марії Вавринюк.

Саме зі столиці Польщі розпочався культурний проєкт, який буде розповідати про українську кухню світові. Шеф-кухар каже, що щасливий мати таку місію.

Борщ – основна й улюблена перша страва українців. Найпоширенішим варіантом є червоний борщ, який варять із буряком. Саме такий готує і Євген. Страва набула широкого поширення і визнання у світі. Звісно, не згідні з цим лише в росії. Там досі не можуть змиритися, що борщ традиційно завжди був українським.

Українці ж добре знають, чий борщ, і зараз активно популяризують українську кухню. Тур Євгена Клопотенка Європою благодійний. Куштуючи страву, люди допомагають зібрати гроші на продуктові набори для українців, які постраждали від російської агресії і не мають змоги нормально харчуватися.

«Треба ще піднатиснути, щоб війна, як закінчиться, щоб ми точно всі знали: це Україна, в неї є своя мова, в неї є своя їжа, є своя культура, є свої правила. Тому тут я для того. Запустимо акцію, зберемо гроші, і я повернуся годувати тих, кому це найбільше потрібно, українців», – каже кулінар Євген Клопотенко.

Борщ Євгена майже традиційний. Додає цікавого смаку кориця.

А готував кулінар фірмовий борщ у закладі, де майже всі працівники – українці. Менеджерка Галина каже, це можливість допомогти і втіха для них самих. Адже війна додала переживань.

«Вплинуло це в першу чергу на нас, ми ще більше об’єдналися, тому що в нашому закладі є батьки наших офіціантів та інших працівників, які живуть у Сумах, Харкові, Києві, Маріуполі…» – зазначає менеджерка Галина Скобленко.

З першого дня повномасштабного вторгнення люди працювали 24/7. Ресторатор Роман Хорзов каже, краще тихіше допомагати, ніж голосно говорити. Заклад у Варшаві з перших днів став місцем розміщення українців та пунктом збору допомоги.

Також заклад став чи не єдиним, де у меню з’явилися такі позиції, як «No war pizza» та «No war burger». 10 злотих з вартості кожної страви передають у польський фонд допомоги Україні. Нині, впевнений Роман, треба максимально привертати увагу світу до біди українців.

А Євген Клопотенко із фірмовим українським борщем помандрує далі Європою. Робити життя людей смачнішим, знайомити з нашою кухнею і таким чином, допомагати українцям фінансово.