Сучасний світ досить динамічний, молодь, зокрема студентство, і навчається, і одночасно працює, і взагалі характеризується надзвичайною зайнятістю. А як щодо особистого життя? Як щодо кохання та пошуку другої половинки?

Ось чому до Дня Святого Валентина, 14 лютого, ми вирішили з’ясувати, яким бачать та як розуміють кохання сучасні студенти Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки та чи залишається кохання романтичним почуттям, позбавленим меркантильності та пошуку недоліків.

На думку наших респондентів, кохання – це:  «взаєморозуміння між партнерами, коли немає секретів, коли є взаємна підтримка, це почуття, яке пов’язує двох людей на довгий час», «окремий світ, у якому живуть тільки двоє людей, які кохають одне одного», «прив’язаність», «взаємоповага», «кохання – це прийняття один одного з усіма недоліками, вміння поступатись, чути свою половинку», «світлі почуття, які окриляють, відповідальність, взаємна праця», «це впевненість, довіра до свого партнера», «пристрасть, взаєморозуміння, взаємодопомога та підтримка між людьми», «взаємне почуття, коли люди дорожать один одним», «стан ейфорії», «безстроковість», «це море, в якому хочеться потонути, це сяйво, яке дано кожному але не кожен взмозі його побачити, це стан емоційного збудження», «повага та чесність».

Відрадно, що більшість опитаних під коханням розуміють не лише романтизм та прихильність, наявність взаємоповаги, вірності, взаєморозуміння, турботу про іншого, досить великий відсоток і тих, хто акцентує увагу на відповідальності за стосунки, як от до прикладу: «кохання – це почуття над яким повинні працювати дві людини».

Найважливішими чинниками при виборі шлюбного партнера, на думку опитаних нами студентів, є взаємне кохання, спільні погляди на життя та відповідні риси характеру. Досить незначна частка опитаних демонструє меркантильні установки при виборі майбутнього супутника/супутниці життя, зазначаючи, що наявність рухомого та нерухомого майна є важливою при виборі шлюбного партнера. Узагальнюючи, слід наголосити на тому, що для дівчат обранець повинен бути гідною особистістю з певним набором якостей для спільного життя. Хлопці погоджуються із цим, та все ж, зовнішність для них відіграє важливу роль.

Що стосується знайомств, то переважна більшість студентів надає перевагу реальному знайомству, саме це, очевидно, допоможе розібратися із тим, подобається людина, чи – ні. Та й спілкування віч-на-віч багато чого може розповісти.

Хоча більшість надають перевагу знайомству в реальному житті, це все ж не означає, що наші опитувані не знайомляться віртуально. Найчастіше знайомства відбуваються саме в соціальних мережах, які дуже популярні серед молоді, сайтами знайомств респонденти, в переважній більшості, не цікавляться.

Водночас багато дівчат-студенток відмітили, що для них знайомство із хлопцем складає певні труднощі, вони дещо соромляться першими проявляти ініціативу та й взагалі знайомитися. У хлопців подібна ситуація, але, можливо, це пов’язано виключно із боязню отримати відмову.

Ми також дали можливість студентам поміркувати над тим, навіщо люди одружуються. Переважна більшість як дівчат, так і хлопців обрали варіант «створити сім’ю». Друге місце надали варіанту «аби не бути самотніми», особливо на цьому наголошували дівчата. Також дівчата вважають, що одруження може допомогти їм покращити матеріальне становище та відокремитися від батьків. Для опитаних представників чоловічої статі ця думка не характерна.

За результатами опитування, дівчата, задумувалися над можливістю проживання у громадянському шлюбі, оскільки майже 50% на 50% обрали як ствердну відповідь, так і не погодилися б. Хлопці у більшості, напевно, не задумувалися над питанням громадянського шлюбу, оскільки і тут обрали нейтральну позицію.

Що стосується святкування Дня Святого Валентина, або Дня усіх закоханих, то більшість хлопців не хочуть святкувати. А ось переважна більшість дівчат вважають цей день святом і бажають посвяткувати. Щодо подарунків, то хлопці досить були стримані у відповідях, найбільше наголошували на тому, що подарунок має бути саме від коханої людини, байдуже що. А дівчата проявили фантазію, тому їхній спектр подарунків таки вражає: від «шоколадки», «квітів», «ювелірних виробів», «романтичної вечері» до «подорожі», або навіть «другої половинки»!!!

В цілому результати опитування показали, що наша молодь вірить у кохання, чекає на нього, має досить прагматичні погляди на майбутні стосунки, особливо у шлюбі, звертає увагу на думку інших, але має і своє бачення, яке, в основному продиктоване особливостями сучасного суспільства, яке накладає свій відбиток на цінностях сучасної молодої людини.

Ольга Кузьмук, кандидат соціологічних наук,

доцент кафедри загальної і соціальної психології та соціології

факультету психології та соціології СНУ імені Лесі Українки

Валентина Любчук, кандидат соціологічних наук,

старший викладач кафедри загальної і соціальної психології та соціології