Існує 5 причин проведення у пацієнта колоноскопії. Вони затверджені рекомендаціями Європейської асоціації ендоскопістів 2017 року.

Про це розповів завідувач відділення ендоскопії Волинської обласної клінічної лікарні Роман Гаврилюк у програмі «Телемедицина» на 12 каналі 16 серпня.

5 причин проведення колоноскопії

Закреп

«Якщо людина веде звичний спосіб життя, але почала хотити в туалет рідше як 3 рази на тиждень, це вже є показанням до проведення колоноскопії. При цьому вона може відчувавати здуття живота. Причиною цього стану може бути якась механічна перепона для просування вмісту кишківника. Це може бути поліп великих розмірів або ж пухлина.

Колоноскопія ставить крапку у цьому питанні. Якщо поліп великих розмірів, ми пропонуємо пацієнту ендоскопічну поліпектомію. Якщо пухлина – відправляємо до проктолога і там йде або хірургічне лікування, або променева, або хіміотерапія – залежно від локалізації пухлини».

Діарея

«Якщо людина живе, як і жила, але почала частіше ходити в туалет, при цьому з’явився слиз у калі, це – так звана діарея нез’ясованої етіології. Вона є причиною для того, щоб зробити колоноскопію. Причиною діареї може бути звичайний інфекційний коліт, ерозивний коліт, псевдомебранозний коліт, антибіотикоасоційований коліт (наслідок передозування антибіотиків).

Можуть бути і складніші хвороби: хронічний неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона, пухлини».

Ректальні кровотечі

«Кожна 10-та ректальна кровотеча – виділення крові із прямої кишки – є наслідком не, як прийнято вважати, геморою чи анальної тріщини, а є наслідком пухлини прямої, сигмовидної або обідкової кишки. Тобто якщо людина звертається до лікаря зі скаргою на кровотечу, то самої ректороманоскопії (огляд тільки прямої кишки) недостатньо. Потрібно обов’язково проводити колоноскопію».

Вік

«Відмінне самопочуття, ведення здорового способу життя, відсутність шкідливих звичок не свідчать про те, що людині не треба робити колоноскопію, якщо дотримуватися принципів онкологічного скринінгу. (Скринінг – це обстеження безсимптомних пацієнтів, які, проте, входять у групу ризику за тим чи іншим захворюванням.)

Ми говоримо про колоректальний рак. Чоловіки і жінки від 50 років входять у групу ризику розвитку колоректального раку. Значить, людям починаючи від 50 років потрібно проводити колоноскопію».

Спадковість

«Рідні і двоюрідні родичі пацієнта, який мав навіть поліп кишківника або доброякісну пухлину чи, ще гірше, злоякісну пухлину, мають схильність до розвитку колоректального раку більшу, ніж звичайні люди. Тому робити колоноскопію цим людям потрібно, починаючи від 40 років».

Довідково

Колоноскопія – це діагностична медична процедура, під час якої лікар-ендоскопіст оглядає і оцінює стан внутрішньої поверхні товстої кишки за допомогою спеціального зонда.