До Великодня залишаються лічені дні. Певно, усі господині вже встигли вимити вікна. У Чистий четвер – печуть паски. Тож залишається лише запекти ковбаску та пофарбувати яйця.

Якщо банальні крашанки не для вас – нумо вчитися робити оригінальні крапанки. Це один із видів розмальовування великодніх яєць. Такий спосіб не потребує багато грошей, але вимагає трохи терпіння та часу.

Майстер-клас з виготовлення крапанок проводила 21-річна Катерина Білохвіст з організації ФРІ Луцьк у Молодіжному центрі Волині.

Що нам знадобиться?

Яйця, барвники, писачок, віск, свічка, серветки, ганчірка – усе, що потрібно для виготовлення оригінальних пасхальних яєць

ЯЙЦЯ. Важливо: якщо ви купуєте яйця, то маркування, яке стоїть на кожному з них, треба стирати оцтом. Однак будьте готові, що на цьому місці яйце буде дуже погано зафарбовуватися. Тому краще обирати яйця, де номер партії внизу.

ФАРБА.   Підійде звичайний барвник для крашанок. Візьміть 5 основних кольорів: жовтий, оранжевий, червоний, зелений і синій. Інші кольори можна отримати, опускаючи яйце поступово у різні фарби (наприклад, червоний після синього дасть фіолетовий).

ПИСАЧОК. Аби заощадити, його можна виготовити власноруч. Для цього потрібен дерев’яний брусок та звичайний цвях. Краще зробити одразу три писачки з різним діаметром головки цвяха: зовсім маленька, середня та велика.

ВІСК. Можна купити у магазинах бджільництва. Для крапанок нам потрібен невеликий твердий брусок.

СВІЧКА. Краще взяти звичайну свічку діаметром близько 2 сантиметрів.

СЕРВЕТКИ. Запасіться великим стосом звичайних серветок – вони потрібні для того, аби протирати щойно пофарбовані яйця.

ГАНЧІРКА. Найкраще підійде бавовняна ганчірка.

ГАЗЕТА. Аби не забруднити стіл, радимо простелити на нього кілька газет.

Писачок – звичайний цвях, забитий у дерев’яний брусок

КРОК 1. Робимо білі крапочки

Магія крапанок (як і писанок) не в тому, що майстер малює кольором, а в тому, що віск “закріплює” певний колір на ділянці, куди потрапляє.

Для початку безпечно встановлюємо свічку, краще взяти звичайну бляшану кришку, трохи розплавити низ свічки і приліпити її до кришки. Запалюємо свічку. Розводимо барвники у воді згідно з інструкцією.

Беремо писачок (радимо почати з найбільшого), добре розігріваємо цвях і опускаємо у брусок воску. Буквально за секунду навколо має з’явитися ямочка з розтопленим воском. Після цього ставимо крапку-відбиток головки цвяшка на яйце. Готово! Тепер цей кружечок назавжди залишиться білим. Ставимо ще кілька великих та малих крапок.

Ставимо крапки на чисте яйце. Місце під воском так і залишиться білим

КРОК 2. додаємо кольору

Далі яйце опускаємо у барвник. ВАЖЛИВО: якщо ви плануєте використовувати багато кольорів – починайте від найсвітлішого: спочатку опускайте у жовтий, потім оранжевий, потім червоний, потім зелений. Але майте на увазі: зелений після червоного може вийти не таким вже і зеленим.

Загалом яйце має бути у фарбі від 3 до 5 хвилин. Але радимо піднімати його щохвилини і дивитися, який колір виходить. Є велика ймовірність, що потрібний відтінок з’явиться набагато раніше, ніж за 5 хвилин.

Я вирішила відмовитися від білого та жовтого кольорів. Тому одразу опустила яйце в оранжевий і почала “крапкувати”.

Перша крапка – оранжева

Потім на секунд 30 занурила свою крапанку у червоний барвник, яйце стало ніжно рожевим. Поставила ще трохи крапочок різного розміру.

Такий ніжно рожевий колір вийшов після занурення оранжевого яйця у червоний барвник на 30 секунд

Усе, на цих місцях яйце залишиться рожевим. Після червоного – приблизно хвилина у зеленій фарбі і яйце стало бірюзовим.

Краще все ж виймати яйце на серветку, а не прямо в руку. Бо кольорові пальчики потім виглядають не дуже 🙂
Від рожевого до бірюзи – 1 хвилина в зеленому барвнику

Хочу, щоб колір фону був фіолетовим. Вирішила спробувати опустити в синій, потім в червоний і знову синій. На тому планувала звершити свою крапанку. Однак після занурення в синю фарбу яйце набуло такого ніжного блакитного кольору, що я таки не стрималася і наставила по ньому крапочок.

Лише подивіться, який колір!

Ну все. Маю оранжеві, рожеві, бірюзові і сині крапочки. Залишилось зробити фон. Опускаю у червоний, потім в синій, потім червоний, потім синій. Повторюю це кілька разів і – ура – отримую потрібний фіолетовий.

Так, виймати яйце на серветку все ж краще, ніж на руку. Я вже казала?

КРОК 3. Стираємо віск

Коли усі крапки розставлені, залишається лише стерти віск. Для цього яйце треба піднести до свічки (підносимо збоку, а не зверху!), зачекати, поки віск на яйці почне танути і стерти його бавовняною ганчіркою. Розігрівати і стирати варто маленькими ділянками, поступово.

Стираємо віск. Процес довгий і трохи нудний
Моя крапанка – готова!

Загалом на одне яйце мені знадобилося близько 50 хвилин. Але якщо робити одразу кілька (крапкувати одне, поки інше лежить у фарбі) буде набагато швидше.

ТЕКСТ: Іванна ШУБА

ФОТО: Поліна БЕРЕЗЮК

Писанки майстрині Катерини Білохвіст