На Волині зареєстрували перший випадок лептоспірозу. Мешканець Луцька рибалив на водоймі у Рівненській області в кінці серпня і там заразився.

Про це повідомляє обласний центр контролю та профілактики хвороб.

На другу добу хворий відчув підвищення температури тіла до 39,5C, розлади шлунково-кишкового тракту. У нього були незначне пожовтіння склер і шкірних покривів та характерний для лептоспірозу симптом – різка болючість литкових м’язів.

Діагноз «лептоспіроз» підтвердили у лабораторії мікробіологічних та медико-генетичних досліджень біологічних факторів ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ України».

Зараз хворий перебуває на стаціонарному лікуванні.

Що таке лептоспіроз

У ВООЗ вважають лептоспіроз найпоширенішим зооантропонозим захворюванням у світі: щороку реєструють понад мільйон випадків хвороби. До 60 тис. людей помирає.

В Україні лептоспіроз залишається однією з найбільш розповсюджених природно-осередкових інфекційних хвороб та становить найбільш значиму в соціально-економічному аспекті інфекційну хворобу, що призводить до ускладнень з високою летальністю.

В області на сьогодні нараховують понад 70 ензоотичних територій щодо лептоспірозу. Така ситуація підтверджується високим відсотком інфікування дрібних ссавців у природі збудником лептоспірозу (у понад 20% лабораторних досліджень).

Захворюваність на лептоспіроз у Волинській області носить спорадичний характер. Так, з 2018 року захворіло 8 осіб: у 2018 р. – 3 людей (в Ковельському, Луцькому районах і м. Луцьку); 2019-го – 3 (у Володимир-Волинському районі і м. Луцьку), 2020 року – 1 (у Рожищенському районі), 2021-го – 1 (у Луцьку).

Усі захворілі мали контакт із водоймами під час відпочинку, риболовлі чи проведення сільгоспробіт на території власних господарств.

Основними джерелами збудників цієї інфекції, в основному, являються гризуни (понад 70%), переважний шлях зараження – водний (понад 30%).

Інфікування людини відбувається при контактуванні з факторами зовнішнього середовища (переважно водою відкритих водойм, забрудненою виділеннями гризунів) та безпосереднім контактом з гризунами – носіями збудника лептоспірозу у природі.

Як запобігти зараженню лептоспірозом

Медики наголошують, що для запобігання небезпечної хвороби необхідно:

— забезпечити відповідний захист від гризунів місць проживання людей та особливо джерел водопостачання;

— проводити дератизацію приміщень та захищати харчові продукти і воду від проникнення гризунів;

— у жодному разі не використовувати воду з відкритих водойм для пиття, миття овочів, фруктів, а особливо для приготування їжі на природі;

— при проведенні сільськогосподарських робіт, зборі урожаю та перебуванні біля водойми використовувати засоби індивідуального захисту.

У разі появи характерних симптомів (болючості у литкових м’язах та високої температури тіла), особливо після перебування біля водойми, – негайно звертатись до лікаря за місцем проживання, не займатись самолікуванням.

Раннє звернення за медичною допомогою у перші дні появи згаданих вище характерних симптомів – сприяє швидкому одужанню без важких ускладнень.