Один з перших відомих виконавців пісні «Батько наш Бандера», яка поширилася на всі регіони України і стала шалено популярною у соцмережах, – настоятель Свято-Троїцького духовного центру Данила Галицького ПЦУ в Тернополі, рідний брат митрополита Луцького і Волинського МИхаїла вже покійний Анатолій Зінкевич.

Про це стало відомо із публікації на Радіо Свобода.

Що відомо про флешмоб

Напередодні Дня захисників і захисниць України четверо одинадцятикласниць львівської школи після уроку історії, на якому вони знайомилися із біографією провідника ОУН Степана Бандери, заспівали у класі такі рядки з пісні: «Батько наш – Бандера, Україна – мати. Ми за Україну будем воювати».

Школярки виклали відео у соціальну мережу TikTok, не сподіваючись, що воно спричинить такий галас.

«Ми цю пісню почули у виконанні чоловіків у TikTok. Нам дуже вона сподобалась. Почали її скрізь наспівувати. І так вийшло, що на уроці історії вивчали постать Степана Бандери. По закінченню уроку вирішили заспівати і записали на відео. І через тиждень воно почало розповсюджуватись по різних українських і російських пабліках, у новинах. Такої популярності ми не очікували», – каже одинадцятикласниця Ганна Петришин.

Дівчата вражені, що про їхнє відео вигадали брехливу історію, яку поширили російські та чимало українських ЗМІ. Мовляв, пісню виконали і записали «учні київської школи, щоб провчити вчительку-«вату», яка після цього відмовляється виходити на роботу».

«Вперше зіштовхнулась, що настільки все це було перекручено. Розумію, що це. Поширювали інформацію, не з’ясувавши правду. Поширили, що вчителька не така, що ми з Києва. Наша вчителька – патріотка.

Ми з цього галасу, фейків, які поширювались, зробили висновок, що потрібно контролювати те, що виставляєш, де записуєш, бо все можна дуже перекрутити. Але не можна мовчати, коли брехня йде по світу», – каже Ганна Петришин, одна з учасниць флешмобу.

Попри поширений фейк про відеоролик львівських школярок, флешмоб лише здобуває популярність.

Як пише 24 канал, пісня «Батько наш Бандера» стала лідером за кількістю пошуків на YouTube. Упродовж 7 днів люди шукали її набагато частіше, ніж новий трек Моргенштерна та Slava Marlow «Я не знаю».

Де почули пісню про Бандеру

А почули львівські старшокласниці цю пісню у виконанні колективу випускників «Богослов’я» Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича – «Пентархія».

Вперше учасники ансамблю заспівали пісню «Батько наш – Бандера» у 2019 році у музеї провідника ОУН в селі Старий Угринів. А відеозапис з’явився у січні 2020-го.

Учасник ансамблю «Пентархія», служитель Свято-Троїцького катедрального собору Православної церкви України в Івано-Франківську Олег Луцан розповів, що він разом із братами вперше почув повстанську пісню від настоятеля Свято-Троїцького духовного центру Данила Галицького ПЦУ в Тернополі вже покійного отця Анатолія Зінкевича.

«Цей варіант, який ми чуємо, найпопулярніший, компонований нами. Я вводив слова з уривку пісні, яку співав отець Анатолій, у пошук і мені видало такі куплети – «Ой, у лісі, лісі, під дубом зеленим, Там лежить повстанець тяженько ранений» і кінцевий – Ой, як мати сина свого поховала. На його могилі слова написала: Слава Україні! Всім героям слава!».

Ці слова підійшли по тексту і під мелодію. Ми мали на меті популяризувати повстанську україномовну невідому для суспільства пісню. Сьогодні її підхопила молодь. Ми були приємно здивовані чути наші голоси на відео людей, які нас навіть могли не знати. На жаль, більшість звертає увагу на перший головний куплет пісні, а вона вся надзвичайно глибокого змісту», – говорить служитель ПЦУ з Івано-Франківська Олег Луцан.

Протоієрей Анатолій Зінкевич – настоятель храму св.Трійці, старший брат митрополита Луцького Михаїла, батько єпископа Дніпропетровського Симеона Православної церкви України. Помер у лютому 2019 року.

На головному фото – Анатолій Зінкевич.