В Україні хочуть відмовитися від Української православної церкви Московського патріархату, яка підконтрольна російській церкві, а відповідно – і владі. Такий законопроєкт внесли на розгляд у Верховну Раду.

Що про таке рішення думають на Волині в УПЦ МП та ПЦУ?

Нардепи впевнені, що такий крок допоможе захистити національну безпеку, сувернітет і кордони держави. Законопроєкт ще не розглядали, але він уже викликав багато обговорень серед українців.

У Волинській єпархії УПЦ Московського патріархату спілкуються неохоче. Кажуть, чекають офіційних рішень.

«Настрої це одне, ви самі розумієте. А що наперед говорити? Для чого?.. Буде законопроєкт прийнятий – тоді і поспілкуємося», – відповів журналістам завідуючий канцелярією Волинської єпархії УПЦ МП Паїсій.

Якщо депутати ухвалять цей закон, усю церковну власність управління РПЦ в Україні, зокрема й Московського патріархату, інвентаризують і націоналізують. Зробити це мають упродовж 48 годин. Водночас релігійні організації, монастирі, духовні навчальні заклади можуть змінити свою підлеглість упродовж 14 днів. Та чи будуть вони вдаватися до таких дій?

Усього в Україні російська церква має близько 12 тисяч приходів. Після того, як патріарх Кіріл благословив загарбницьку війну, деякі єпархії заявили, що хочуть вийти з лона РПЦ. Ще деякі просили автокефалію або лишитися як є. Але приєднуватися до самостійної Православної церкви України поки що охочих небагато. Від початку війни на Волині таких лише дві релігійні громади.

«Одна зі священником, інша без священника перейшла. Багато є заявок від священнослужителів, які десь через когось хочуть контактувати. Є звернення мирян. Адже це в першу чергу тиснуть миряни. Великого пориву священників немає. Все одно буде рух знизу, як у 2019 році», – розповів митрополит Луцький і Волинський ПЦУ Михаїл.

За словами священників ПЦУ, у Московського патріархату нині немає однієї позиції, як бути далі. Чимало отців виступили із заявами, що не будуть поминати патріарха Кіріла. Утім, ця відмова не така значуща, як повне юридичне прощання з російською церквою.

«Священнослужителі перелякані, тому що привчені, що є «генеральна лінія партії». А «генеральної лінії партії» як такої не виробили. Москва говорить одне, обставини в Києві вимагають іншого, і вони не знають, що робити. Кажуть «потрібне соборне рішення», або «хай там наверху вирішують, а ми тут що, а як», – каже митрополит Михаїл.

Те, що російська церква стала окремим міністерством при путіну, – насправді не дивина, стверджує релігієзнавець Ігор Сацик. Майже все своє існування РПЦ була під контролем імператорів. Що, коли і кому говорити – вирішують не самі священники.

«Їхню позицію їм пише Москва. Москва їм спускає текст, який можна говорити. От сьогодні можна покритикувати Москву. От ви знаходитеся в оточенні бандерівців, які не люблять Москву, то ви вийдіть і скажіть, що Москва погана», – розповів Ігор Сацик.

Релігієзнавець додає, що майже усе російське духовенство – співробітники ФСБ, які займалися і досі займаються розвідкою і пропагандою. Що в Україні не війна, а спецоперація, а путін не загарбник, а бореться за мир у всьому світі. І ще багато абсурдних речей

Тим часом, прихожани храму УПЦ МП у Луцьку, яких ми зустріли, змінювати свої усталені погляди не збираються. До слова, як і говорити про останні новини. Лише кажуть, що любити свою церкву будуть за будь-яких обставин.

Владика Михаїл додав, що нині важливо, аби якомога більше людей підтримали ідею єдності церков. ПЦУ, Московський патріархат, греко-католики – усі повинні об’єднатися в єдину українську церкву, як би вона не називалася.