Історики вважають, що приміщення колишньої Луцької тюрми потрібно зберегти як місце пам’яті про людей, які там загинули.

Про це йшлося у програмі «Ретро-Волинь» на 12 каналі 19 червня.

«Досвід використання в’язниць дуже різний. Якщо подивитися на сусідній Львів, досі «Бригідки» – найбільша галицька в’язниця, яка існувала за часів Австро-Угорської імперії, досі це приміщення функціонує як слідчий ізолятор. В Америці більш давні в’язниці передають у приватні руки, продають, облаштовують готелі», – зазначив кандидат історичних наук, доктор гуманістичних наук в галузі історії, доцент кафедри всесвітньої історії та філософії ВНУ імені Лесі Українки Олег Разиграєв.

За його словами, у приміщенні колишньої Луцької тюрми можна й музей створити, але є сумнів, що держава зможе виділити достатньо коштів.

«Очевидно, Луцька в’язниця мала би бути десь у сфері культури, історії пам’яті, використовуватися у меморіальних цілях», – сказав він.

Кандидат історичних наук, завідувач науково-експозиційного відділу новітньої історії Волині Волинського краєзнавчого музею Богдан Зек наголосив на тому, що Луцька тюрма – це місце полінаціональної трагедії.

«І напевно, справа не лише українців, а й тих народів, які загинули там, зберегти цей комплекс, це місце пам’яті. Тому варто досягти міжнародного консенсусу, можливо, створити спеціальний проєкт із меморіалізації і вшанування цього місця», – сказав Богдан Зек.

Довідково:

Луцька тюрма функціонувала у приміщенні колишнього монастиря бригідок на вулиці Кафедральній, 16, з кінця XIX століття до 60-х років XX століття.

У міжвоєнний період у тюрмі, окрім в’язнів, що вчинили кримінальні злочини, знаходилися і політичні в’язні. Після нападу німців на Радянський Союз почалися масові знищення в’язнів на території Західної України. У Луцькій тюрмі 23 червня 1941 року солдати НКВС розстріляли близько 2000 людей.

У 1960-х роках у приміщеннях колишньої тюрми зробили музичне училище.

Зараз певну частину споруди займає Замковий Свято-Архангельський чоловічий монастир.

4 роки тому у порожніх приміщеннях колишньої Луцької тюрми хотіли облаштувати хостел.