З оголошенням в Україні воєнного стану, із початком повномасштабного вторгнення військ Росії на нашу територію понад 3 мільйони українців виїхали за кордон. Якщо жінок, дітей та чоловіків 60+ пускають без будь-яких запитань та додаткових документів, то військовозобов’язаним чоловікам за кордон зась.

Та на українсько-польському кордоні кучкуються сотні чоловіків призовного віку. Кого пропускають у Польщу, а кого завертають?

Пункт пропуску «Ягодин», який донедавна взагалі ніхто не перетинав пішки, працює у нових реаліях. Ціла колона людей назбиралася буквально за 10 хвилин. Тут як жінки із дітьми, так і чоловіки.

Частину чоловіків, які хочуть перетинати кордон із дітьми та жінками, розвертають ще за 200 метрів від пункту пропуску. Адже чоловікам від 18 до 60 років заборонили виїжджати за кордон. Щоправда, декому таки дають «зелений коридор».

«Чоловіки, які мають посвідчення про відстрочку та зарахування на спеціальний облік. Чоловіки, які мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби у воєнний час. Чоловіки, які мають на утриманні дітей віком до 18 років.Також чоловіки, які виховують дитину самостійно до 18 років», – пояснює лейтенант Руслан Крилович.

Утім, більшість чоловіків, які перебувають поруч із пунктом пропуску, тут лишень як проводжаючі.

Професор Олександр Харченко без дружини та дітей. За мить він сам спробує перетнути кордон пішака, доєднається до колони жінок.

«Їду. Запросили мене почитати лекції, бо я професор медицини. Куди запросили? У Польщу, Торунь, мені треба. Далеко ще добираться. То я перекладними їду», – каже він.

У воєнний час чимало військовозобов’язаних чоловіків намагалися обдурити прикордонників. Хтось ховався у бейбі-боксі, а дехто навіть прикидався жінкою. Чоловіки одягали перуки, жіночий одяг і навіть бюстгалтери «фарширували» ватою.

За 26 днів війни, кажуть прикордонники, на «Ягодині» таких умільців не зустрічали. Єдине – чоловіки намагалися виїхати за кордон, ховаючить між коробками у фурах. Утім план втечі виявлявся провальним, бо хитрунів прикордонники знаходили і перед кордоном повертали.