Музей В’ячеслава Липинського у селі Затурці на Волині потребує реставрації. Працівники розповідають: тріщини і грибок на стінах з’явилися уже давно. Підвал підтоплює і протікає дах. Заклад ремонтували 10 років тому, але проблему так і не вирішили. Нині ж на ремонт потрібно багато грошей.

Помістя відомого українця В‘ячеслава Липинського у селі Затурці на Волині з 2011 року є музеєм пам‘яті історика, політичний діяча та публіциста. Ззовні будівля має цілком пристойний вигляд. Та всередині, запевняють місцеві, музей руйнується.

А ще у музеї дуже холодно, особливо на другому поверсі. Тому до червоних носів і замерзлої води у вазах з квітами тут уже звикли. Експерти визначили, що основна проблема в гідроізоляції. Точніше, у тому що вона відсутня. Саме через це у приміщенні підвищена вологість, яка руйнує стіни і є чудовим середовищем для розмноження плісняви. Особливо це помітно у підвалі музею.

«Площа підвалу досить велика, тут можна було розмістити гардероб чи відділ фондів, але через грибок це неможливо, тому що речі будуть псуватися та й перебувати тут не дуже добре», – розповіла завідувачка музею В’ячеслава Липинського Віра Чопко.

Історикиня розповідає: маєток повністю зруйнували під час Першої світової війни та пошкодили другий поверх під час Другої. У сорокові роки в музеї були квартири, а у підвалах тримали свиней.
«Дало свій результат, руйнуються стіни, грибок росте, пошкоджено перший поверх, пошкоджені дерев’яні конструкції», – каже Віра Чопко.

До слова, музей Липинського уже ремонтували 10 років тому, але, на жаль, неякісно.

«На дуже низькому рівні, почалися проблеми підтоплення, цвіль і таке інше. Тому, реконструкція, яка буде відбуватися впродовж нинішнього ювілейного року потребуватиме великих грошей», – зауважує нардепка Ірина Констанкевич.

Народна депутатка піднімає це питання за державному рівні. Щоби врятувати музей від руйнування, потрібні чималі гроші, яких ні у місцевому, ні в обласному бюджетах не знайти. За словами нардепки, це 15-20 мільйонів гривень.

Музей у Затурцях – філія Волинського краєзнавчого музею. Директорка Оксана Важатко каже: наразі це найпроблемніший і наймеш відвідуваний підрозділ із мережі краєзнавчого музею. У середньому в рік тут буває 1000-1500 відвідувачів.

«Якщо ми порівняємо це з Колодяжним, то 27-30 тисяч туристів щороку. Дуже сумно, що цей музей є незатребуваний ні туристичними групами, ні місцевими школами», – констатує Оксана Важатко.

При цьому на утримання цього музею в рік йде близько трьох мільйонів гривень. Це зарплатня та комунальні послуги.

У квітні 2022-го виповниться 140 років із дня народження В’ячеслава Липинського. Відзначати ювілей будуть не один день, а упродовж всього року. Усілякими заходами покажуть світові багатогранність постаті В’ячеслава Липинського.

За словами Ірини Констанкевич, крім реставрації музею, планують видати твори Липинського. Правда, поки немає ні архіву, ні дозволу на це. Листи за кордон до родичів В’ячеслава Липинського відправляли, але поки позитивної відповіді не отримали.