Це – село Бужани, що знаходиться на південній окраїні Волинської області. Тут мешкають близько дев’ятисот людей, чверть з них – діти. Минулого року про село заговорили у ЗМІ. У питній воді знайшли отрутохімікати. Ще у 80-их, коли у Бужанах функціонував місцевий колгосп, на окраїні села закопали бочки з пестицидами. Згадали про них випадково. У травні 2017го їх знайшли хлопці, які шукали металобрухт. Тоді сільський голова забив на сполох.
Наприкінці літа в селі провели першу експертизу. Виявилось, що вміст у питній воді симазину і дусту перевищує допустиму норму у декілька разів. Тож споживати її категорично заборонили. Для дітей у дитсадок привозили бутильовану воду. Сільський голова говорив про плани пробивати нові свердловини, зробити новий водогін. На все це потрібно було не менше двох мільйонів гривень. У ОДА тоді пообіцяли – над вирішенням проблеми уже працюють.
Проте, за словами голови, сталось “чудо”. За результатами другої експертизи, виявилось, що отрутохімікати симазин і дуст із води раптово зникли. Усі наступні проби це нібито підтвердили. З часу останнього дослідження минуло декілька місяців. Нині, про минулорічні проблеми із водою у селі майже не згадують. Місцеві кажуть, що п’ють воду із тих же джерел. А у садочок бутильовану воду більше не привозять.
Сільський голова розповідає – з обласного бюджету виділили гроші на забетонування старих свердловин, які знаходились біля джерела зараження. Нібито саме через них отрута потрапляла до підземних вод.
Чи справді бетонування допомогло та чи дійсно селяни більше не п”ють отруту?
Знімальна група «12 каналу» вирішила зробити незалежний аналіз.
На пробу взяли воду із колонки що на подвір”ї біля сільради. Звідси до розкопаних хімікатів – напряму приблизно півкілометра. І в лабораторії запевнили, що дива, про яке говорив сільський голова – не сталося! Отож, селяни й далі п”ють воду з отрутою, хоча в обласному управлінні екології запевняють у зворотньому.

\
У всеукраїнській екологічній організації “Мама-86” кажуть: як варіант, вода досі містить пестициди тому, що головне джерело зараження досі не знищили. Йдеться про бочки з отрутохімікатами, які розкопали рік тому і як досі лежать у землі.
Раніше у відділі екології в ОДА обіцяли, що займуться пошуком фірм, які займаються вивозом та утилізацією пестицидів. Проте, за їх словами, наразі проблему вирішити неможливо.
Хоча де зберігаються “підняті” та “запаковані” бочки, сказати важко – на місці нічого подібного не знайшли. Сільський голова з відділом екології ОДА солідарний – каже, що також поки що не уявляє, як вирішити цю проблему.
Тож поки що у посадовців немає наміру вирішувати цю екологічну проблему. Адже вода ж нібито “очистилась”, а бочки з хімікатами вивезти неможливо. Як результат – майже тисяча бужанців і далі день у день п”ють воду із потенційним канцерогеном.