Чергове зростання цін на хліб. За даними Мінфіну, його вартість досягла рекордного рівня за останні п’ять років. У лютому півкіло хліба у супермаркеті коштує майже 26 гривень. Експерти пояснюють: нові ціни зумовлені збільшенням тарифів на електроенергію. Волинські хлібопеки називають ще низку причин і вже попереджають про наступне підняття.

Наприклад,  хліб «Подільський» у селі Лаврів Луцького району коштує 22 гривні. І це найменше, що доведеться віддати. Попри мінімальну націнку на один із найнеобхідніших у продуктовому кошику товарів, а це менше як 10 відсотків, ділиться продавчиня, ціни щомісяця зростають на гривню-дві.

А в обласному центрі пенсіонери вже почали шукати альтернативу, наприклад, свіжий хліб дозволяють собі не щодня. І це незважаючи на те, що у Луцьку хліб дещо нижчий у ціні, ніж у селах. Буває, що за акційними цінами можна купити дешевше.

Однак, нині ціни на хліб – рекордні, й ростуть вони щомісяця.

За підрахунками Мінфіну, у лютому хліб в Україні подорожчав до рекордної за останні п’ять років ціни. За нашими підрахунками, він дорожчає щомісяця. Ось, наприклад, наприкінці жовтня в аналогічному сюжеті 12 каналу, йшлося про щонайменше 16 гривень за хлібину. Нині ж найнижча ціна зросла на цілих 5 гривень.

«Я розумію, яка ситуація, але транспортні затрати, газ, світло. Пільгова ціна на газ не вирішує питання. Робоча сила здорожчала так конкретно. Конкуренція, сировинна база, запасні частини, і все імпортне в євро – українського нічого немає. Складники й інгредієнти, окрім борошна, все практично імпортне», – каже директор хлібзаводу Іван Смітюх.

Піднімати ціни підприємства просто змушені, однак на Волині ціни не рекордні, й більше того, у цьому році їх ще й не піднімали.

«Так різко із завтрашнього дня ми не можемо дозволити підняти ціну, тому що ми працюємо з фірмами, магазинами мережевими, де згідно з договором треба завчасно попередити про підняття ціни – за три тижні, за місяць, тобто у лютий ми вже не вкладаємось», – пояснює директорка Володимирського хлібозаводу Наталія Дяченко.

Про чергове підняття цін на хліб обіцяють попередити завчасно. Цього вимагає й уряд після запровадження державного регулювання цін на низку продуктів. Щоправда, про найближче здорожчання попереджають уже.

«Тут навіть передбачати не треба. Вони є стандартно у кожному році – це весна, осінь. Змінюються ціни на сировину, інгредієнти, ну на все що йде до собівартості хліба», – зауважує Наталія Дяченко.

Утім, чергове здорожчання хліба не дає жодних гарантій, що його виробники залишатимуться на ринку. Чимало із них працюють у мінус, а підняти ціни, аби компенсувати збитки, не можуть. Адже через конкуренцію на ринку їхня продукція просто стане непотрібною.

«У цю хвилину ми не знаємо, працювати чи зупиняти виробництво. Уже кілька підприємств закрилося. Зараз працюємо у збиток. Сьогодні ми абсолютно йдемо за графіком, свідомо, розуміючи ситуацію на ринку, ми йдемо зі збитками і нічого не можемо зробити», – запевняє Іван Смітюх.

Водночас не на камеру хлібопеки зізнаються: їхня продукція додаватиме в ціні, але не в якості. Це не провина хлібних підприємств. Справа в тому, що українські аграрії борошно найкращої якості експортують, а те, що продають українським підприємствам, – скоріше залишки, з яких змушені випікати хліб українцям.