У Волинській області зареєстровано випадок сказу кота.

Лікарі-епідеміологи лабораторного центру  оперативно провели профілактичні заходи, в першу чергу щодо виявлення контактних осіб з хворим на сказ котом та їх скерування до лікувальної установи для отримання профілактичного лікування, – повідомляє “Волинський ОЛЦ МОЗ України”.

В ході епідрозслідування встановлено, що 11 листопада поточного року у мешканки смт Маневичі занедужав кіт. У районній ветлікарні медики  у тварини запідозрили ринофарингіт та призналили відповідне лікування.

На четверту добу стан тварини погіршився: кицька постійно нявчала, відмовлялася від їжі та води і господиня випустила її на двір.

На 12 добу тварину знайшли мертвою у підвалі будинку. Лабораторно підтверджено, що у кота був сказ. Ускладнює епідситуацію той факт, що домашні тварини з цього будинку (у т.ч. згаданий вище кіт), не щеплені проти сказу.

Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України встановив, що контактували  із хворим котом три особи, всі вони скеровані до лікувальної установи, де їм призначено курс профілактичного антирабічного лікування.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Спалах інфекції у луцькому дитсадку: трьох дітей забрали у лікарню

Довідково:

Сказ  характеризується гострим перебігом, ознаками енцефаліту, а при відсутності вчасного лікування — абсолютною летальністю.  Щорічно у світі гине від сказу понад 55 тисяч людей. Вірус сказу у слині хворої тварини зберігається 1 добу, в замороженому стані — до 75 днів. Вірус  сказу чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів, висушування, гине миттєво при звичайних режимах пастеризації, кип’ятінні, 45-70% спирту, мильного розчину, 5% йод вбиває вірус на протязі 1 хвилини.

Людина заражається під час укусу (чи ослюненні шкіри). Потрапивши до рани, деякий час вірус знаходиться у місці проникнення (6–12 днів), потім накопичується і розмножується у нейронах спинного і головного мозку, викликаючи фатальний енцефаліт.

Термін інкубаційного періоду та ймовірність летального кінця залежить від місця укусу. Так, при укусі в обличчя ймовірність захворіти, складає до 90%, укусах в кисті рук — до 65%, в нижні кінцівки — до 25%. Інкубаційний період у середньому становить від 2 тижнів до 3 місяців, (іноді  — до 1 року і більше).

Протягом останніх років у Волинській області щорічно виявляється до півсотні випадків сказу серед тварин, понад 65% становлять домашні тварини (коти та собаки).

Враховуючи вищезазначене, лікарі-епідеміологи наголошують про обов’язкові щеплення проти сказу всіх домашніх тварин. А при контактах з будь-якими тваринами, надто хворими, варто звертатись до лікарів та не відмовлятись від обов’язкових щеплень — як єдиного запобіжного заходу вберегтись від смертельної хвороби, якою досі залишається сказ.