Відеозвернення митрополита Михаїла до священників і мирян Московського патріархату

“Улюблені браття і сестри, шановні волиняни! Я звертаюся до вас у цей особливо тривожний час, у який ми дуже хвилюємося за долю нашої України.

Ми всі у напруженні, ми всі у тривозі, тому що ворог – російський агресор – напав на Україну.

Церква не стоїть осторонь. Священнослужителі, вірні разом зі своїми воїнами, у своїх територіальних оборонах беруть активну участь, щоби захистити нашу землю і нашу Волинь.

Я закликаю усіх вас до порядку, до дисципліни. Закликаю вас дотримуватися усіх вимог і підпорядковуватися тим особам, які відповідають за кожну ділянку своєї роботи.

Лише порядок, дисципліна дадуть нам можливість бути дружніми, однодумними, щоб захистити свою землю.

Церква сьогодні звертається і до всіх священнослужителів, щоби проявляли максимальну активність у допомозі захисту своєї країни. Але я маю сьогодні звернення до владик, священників, мирян Московського патріархату. Сьогодні – особлива мить усвідомити, що Москва нам не друг. Це не той релігійний центр, на який треба спрямовувати свої погляди. Сьогодні в Україні небезпека.

Ми всі виховувалися в різний час різними ідеологіями. Але сьогодні одна ідеологія. Це – наша незалежна держава. Зараз той особливий момент, коли ми дійсно можемо стати єдиною помісною православною церквою. Потрібно відмовитися від зверхності і залежності Московського патріархату. Треба об’єднатися в Україні. Треба стати по один бік барикад на боротьбу з нашим спільним ворогом, агресором – російською державою. Ми не шукаємо сьогодні непорозумінь. Навпаки – ми шукаємо єдності.

Але у цьому процесі є і гарячі голови, які хочуть церковне питання підняти на поверхню й народити непорозуміння. Ніхто сьогодні не може захоплювати якісь храми чи вчиняти безчинства. Лише на любові, порозумінні повинно відбутися об’єднання у велику Українську православну церкву, не залежну ні від Москви, ні від інших релігійних центрів. Недопустимо шукати між нами непорозуміння! Сьогодні належить нам бути єдиними, цілісними і цілеспрямованими для повної перемоги над російськими загарбниками.

Тому благословляю усіх на мир, дружбу. Співбратів-архієреїв на Волині закликаю сісти за стіл переговорів і виробити спільний план захисту нашої землі.

Хай милосердний Господь захистить нас, допоможе нам. Згадую слова апостола-євангеліста Івана Богослова: «Так пізнають, що ви учні мої, якщо будете мати любов поміж собою».

Звертаюся і словами Тараса Шевченка: «Обніміться, брати мої, молю вас, благаю»

Хай же Боже благословення дасть нам сьогодні створити воістину велику одну українську церковну спільноту, яка буде турбуватися про свою землю.

Ми переможемо! Слава Україні!”