Замість списати – лагодять. На 9 мільйонів гривень цьогоріч міськрада планує ремонтувати ліфти у Луцьку. Та було б що. З 750-ти підйомників у багатоповерхівках, пів тисячі вже віджили своє і просяться на металобрухт. Повної заміни не буде ще довго, кажуть комунальники, бо на це ніяких грошей не стане.

А захмарні суми у чеках з мешканцями будинків ділять майже навпіл. Ходити пішки чи віддати останнє на підйомник – що обирають лучани, з’ясовувала Ольга Матвєєва.

Вже 4 місяці ліфт у цій луцькій багатоповерхівці не працює. Без жодних попереджень його відімкнули ще у квітні – з того часу мешканці будинку( а це здебільшого пенсіонери) змушені ходити пішака.

За експертним висновком, капремонт цього ліфта обійдеться у 433 тисячі гривень. І попри те, що 60% фінансує міська влада, мешканцям багатоповерхівки доведеться зібрати ще 176 тисяч. А це понад 5 тисяч гривень з квартири.

“В нас практично всі – пенсіонери. Де з пенсії 2 тисячі гривень може людина заплатити 5500?” – бідкається мешканка будинку Тетяна Мельник.

У департаменті ЖКГ пояснюють: зупиняють ліфти, які відпрацювали термін експлуатації. Згідно з законодавством, це 25 років. Навіть без поломок такі підойми потребують капітального ремонту. У Луцьку ж таких – близько півтисячі. Цьогоріч, за висновками експертів, реконструкції потребували 75 підйомників.

“На даний час зупинено 38 ліфтів, проте з них у 25 – вже проводяться ремонтні роботи,  18 ліфтів в нас запущено в тендер. Коли пройде тендерна процедура, укладемо договір. Тобто фактично тільки 4 ліфти не охоплено цією роботою”, – каже начальниця відділу ремонтних робіт департаменту ЖКГ Надія Коленда.

Розпочнуть роботи, як тільки мешканці оплатять свої 40%. Однак людей обурює не лише сума, а й те, чому вони повинні платити за ліфт, який взагалі не ламався.

У департаменті ЖКГ пояснюють: що ремонтувати – визначають незалежні експерти, тоді за їхніми висновками оголошують тендер, а виграє його підприємство, яке пропонує вигідніші умови.

Або платити, або пішки ходити – інших варіантів у жителів старих багатоповерхівок немає, певнять комунальники. Втім, мешканці одного з будинків на Соборності ще один таки знайшли. Ситуація така ж: планове відключення справного ліфта та захмарна сума за його ремонт. Люди оплатили не реконструцію, а ще одного незалежного експерта, якого вже запросили самі – з Івано-Франківська. Той сказав, що ліфт в нормальному стані і капітального ремонту не потребує.

Тож виникає питання, чи дійсно експерт від комунальників є незалежним. Те що огляд ліфтів має відбуватись раз на 4 роки ніхто не заперечує. Однак мешканці будинку на Соборності довели, що ремонт не завше доречний. Краще двічі перевірити, ніж витрачати сотні тисяч з власної кишені.