Представники фірми «Кріогенсервіс», яка збирається будувати підприємство в селі Гірка Полонка під Луцьком, пояснили, що хімічного заводу там не буде. 

Про це йшлося під час громадських слухань, що відбулися в селі 22 січня, – пише ІА ВолиньPost.

Що кажуть у сільській раді?

На початку зустрічі голова Гіркополонківської ОТГ Ніна Симонович розповіла передісторію тих подій, які зараз відбуваються.

За її словами, Гірка Полонка має у комунальній власності 24 гектари землі, які відносяться до земель промисловості. Ці землі мають таке цільове призначення, як торгівля, оптовий ринок.

«Таке цільове призначення вони мають вже давно. Наше завдання зробити так, щоб землі приносили дохід у бюджет сільської ради. У 2018 році сільська рада провела земельні торги і продала земельну ділянку 1,7 га з аукціону. Її викупила фірма «Кріогенсервіс». Далі ця фірма звернулася з проханням змінити цільове призначення. Це не є щось протизаконне або таке, що сільська рада могла б не прийняти цю заяву.

Згодом сільрада видала дозвіл «Кріогенсервісу» на розроблення детального плану території для розміщення та експлуатації споруд підприємства. Йдеться про зміну цільового призначення для земельної ділянки площею 1 гектар. Вони працювали над детальним планом і дійшли до того етапу, коли мали відбутися громадські слухання. 10 січня мали бути громадські слухання, але люди не прийшли. Тому сільрада звернулася до замовника проекту («Кріогенсервісу»), щоб протокол вважали нечинним і прийняли рішення провести слухання 22 січня», – пояснила Симонович.

Що обіцяють представники «Кріогенсервісу»?

Далі вона дала слово представнику «Кріогенсервісу» – головному інженеру фірми Леоніду Черв’якову.

Найперше, він зауважив, що немає підстав називати підприємство, яке мають намір спорудити у селі Полонка, хімічним заводом.

«Це не хімічний завод. Це і не завод взагалі, а виробництво промислових кріогенних газів – перетворення з рідкого стану у газоподібний. Йдеться про кисень, азот і аргон. Тут хімії навіть немає, це фізика. Просто нагрівання і тиск у балон», – зауважив інженер.

Чоловік пояснює, що речовини на підприємство привозитимуть у спеціальних термоізольованих цистернах у рідкому вигляді і перетворюватимуть у гази.

«Це для того, щоб зменшити витрати на логістику і не перевозити таких вантажів. Бо один літр рідкого азоту, наприклад, – це приблизно 700 – 800 літрів газу», – каже чоловік.

Його слова селяни сприймали доволі насторожено й навіть «у штики». Люди запитували, чи є у «Кріогенсервісу» підприємства у межах населених пунктів, чи не мають наміру згодом таки збудувати повноцінний завод тощо.

Леонід Черв’яков зауважує, що у підприємства «Кріогенсервіс» – понад 30 філіалів по всій Україні. Схожих на те, яке має бути у Гіркополонківській ОТГ, – приблизно 20 підприємств. Гази, які планують виробляти у Полонці, використовують у медицині, харчовій промисловості, зварюванні, різці металу тощо.

Інженер запевняє, що таке виробництво абсолютно не впливає негативно ні на здоров’я людей, ні на довкілля. Більше того, він розповів, що на Волині, зокрема і в самому Луцьку, вже є такі підприємства. Його слова підтвердила і керівниця луцької філії «Кріогенсервісу» Катерина Жук. За її слова, у Луцьку «Кріогенсервіс» працює вже 4 роки. Зокрема, йдеться про станцію з виробництва кисню.

Яким буде вплив на довкілля?

Під час зустрічі був присутній і представник розробника звіту стратегічної екологічної оцінки, організації, яка вивчала можливий вплив цього підприємства на довкілля. За словами представника розробника звіту, не передбачають негативного впливу підприємства на здоров’я населення та довкілля. Основний вплив буде на довкілля тоді, коли триватиме саме будівництво цього об’єкта. Вплив на ґрунти та надра прогнозують мінімальний, в основному – теж при будівництві, скидів у поверхневі води не буде.

Натомість присутній під час громадських слухань депутат Луцької міської ради Борис Смаль проводив аналогію з біоетанольним заводом, який пов’язують з однією з головних причин поширення смороду в Луцьку. За словами Смаля, коли його мали намір будувати, то теж йшлося нібито про те, що не буде жодної небезпеки та незручностей. Він зауважив, що прийшов на слухання відстоювати інтереси мікрорайону Вересневе, який представляє та який знаходиться поруч з селом Полонка.

«Це не хімічний завод»: у Гіркій Полонці відбулися громадські слухання щодо скандального будівництва

«Це не хімічний завод»: у Гіркій Полонці відбулися громадські слухання щодо скандального будівництва

Що вирішили на слуханнях?

Громадський активіст з Луцька Дмитро Климук запропонував, аби селяни поки не голосували. Адже тільки 22 січня вони змогли почути інформацію від першоджерела, поставити запитання. Він закликав представників заводу бути максимально відвертими, а жителів Гіркополонківської ОТГ зважити всі за і проти.

Зрештою, у громадських слуханнях оголосили перерву на невизначений час. Коли їх таки продовжать, громада має проголосувати й таким чином висловити свою позицію щодо будівництва у селі Полонка підприємства з виробництва кріогенних газів.