2021 став роком рекордних цін на аграрну продукцію та істотного пришвидшення продовольчої інфляції у більшості країн світу. У зв’язку з цим Офіс президента анонсував можливість введення “талонів на харчування” за прикладом США (food stamps) як інструмент підтримки людей з нестабільним доступом до продуктів.

Втім, фермери переконують: допомагати потрібно тим, хто продукцію вирощує, а вже виробники зможуть регулювати ціну, аби вона була прийнятною для споживача.

“Наша головна проблема – відсутність агрополітики, спрямованої на малий бізнес. Наша держава могла б перед посівом дотувати фермерам хоча б на закупку насіння. Бо якщо взяти капусту, то вартість якісного насіння коливається від 800 до 1200 доларів на гектар. А додайте сюди робочу силу, транспортування, зберігання… Ось вам приклад: торік за електроенергію на овочевому складі я платив 10 000 гривень, цьогоріч – 19 000. І це все впливає на вартість продуктів на прилавках”, – пояснює Руслан Хомич, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Волині.

Він додає, що ідея з продуктовими талонами для населення аж ніяк не вирішить проблему.

“Не талони продуктові треба вводити, а дотувати селян. Польща дотує. І цих дотацій вистачає на те, щоб заплатити податки і ще залишити собі на 20-30 літрів дизпалива гроші. Був у мене такий випадок у Литві. Я побачив свинячу вирізку, яка коштувала дуже мало. Я кажу: це ж ненормальна ціна, вона не може стільки коштувати. Мені пояснили: держава не може дати людям такі зарплати і пенсії, щоб вони купували дорогі продукти. Тому держава дотує першоджерело – фермера”, – розповідає Руслан Хомич.

Він запевняє: якщо змін в законодавстві щодо підтримки фермерів не буде, то українці просто залишаться без вітчизняної сировини.

“У нас же ніхто не говорить про підтримку. В нас говорять фіскалізацію і про те, що нас доб’ють. Але вже нема кого добивати. В мене бувало, що за місяць 14 пайовиків завершали свою роботу”, – пригадує фермер.