Після того, як деякі країни почали відкривати свої кордони для туристів з України, знову пожвавилися шахраї. Вони заманюють довірливих мандрівників нібито на справжні сайти готелів або сайти з продажу дешевих авіаквитків. Як наслідок, люди платять за номери в готелях, за перельоти, але залишаються ні з чим. Та ще й діляться з шахраями даними своїх банківських карток.

Детальніше про це – в матеріалі OBOZREVATEL.

Прийшли в аеропорт, а нас у списках немає

Наталя Панасенко розповідає, що в березні з другом хотіли відпочити в Єгипті. Але оскільки вони студенти, грошей не так багато, то вирішили заощадити.

«Ми любимо подорожувати, у Єгипті вже були, тому вирішили цього разу летіти самостійно. Через букінг замовили номер у готелі, все оплатили. А потім стали шукати більш дешеві квитки. І тут у месенджер приходить реклама, в якій ідеться про хороші знижки на авіаквитки. Ми пройшли за посиланням на якийсь сайт. Наші квитки коштували по 65 доларів на людину. Це недорого, і ми все оплатили.

Настав час летіти. Ми приїхали в аеропорт. Але яке ж було наше здивування, коли нас не виявилося в списках пасажирів. Я просто билася в істериці. Готель уже оплачений, за квитки гроші віддали, а летіти не можемо. Врешті-решт ми змушені були купити нові квитки на інший день. Зворотні також довелося купувати знову. Поїздка вийшла дуже дорогою», – розповідає Наталя.

Дівчина вважає, що під час покупки квитків вони були неуважні та за посиланням зайшли на так званий фішинговий сайт, який часто використовують шахраї. Зовні він схожий на відомий реальний сайт, але в адресі можуть бути «помилки». І зрештою гроші йдуть шахраям.

«У мене такий самий випадок був нещодавно, на травневі свята ми замовили готель в Одеській області. Теж через якийсь сайт. Отримали підтвердження. Приїжджаємо, а за цією адресою ніякого готелю і близько немає. Добре, що були вільні номери в готелі неподалік. Ми там оселилися. У результаті заплатили двічі. Тепер будемо дуже уважно вибирати готелі. Друзі кажуть, що на підроблених сайтах є навіть номери телефонів нібито готелів. І там відповідають, кажуть, що ми вас чекаємо в гості. Так що дзвінок теж не захищає нас від обману», – розповідає Оксана, яка потрапила в схожу ситуацію.

Минулого року жертвою таких шахраїв стала сім’я Ігоря та Наталії Герасименків. Вони замовили й оплатили готель у Львові. «Ми не знаємо, які готелі там є. Вирішили поїхати, подивитися місто. Я сама ніколи не була у Львові, чоловік дуже давно, а дочка дуже хотіла туди поїхати. Приїхали пізно ввечері, на таксі доїхали до потрібної адреси. Ще таксист дорогою здивувався, каже, не чув про готелі в тому районі. Приїжджаємо, а це звичайний житловий будинок, там навіть хостелу немає. І ось ми майже вночі в чужому місті без житла. Так було прикро», – згадує Наталя.

На що звертати увагу

На жаль, потрапити на гачок шахраїв дуже легко. В Українській міжбанківській асоціації членів платіжних систем (ЕМА) говорять, що такі схеми обману існують давно. Особливо напередодні літніх відпусток шахраї успішно продають українцям тури, готелі, житло, квитки та екскурсії, яких не існує.

Причому всі ці пропозиції завжди дуже вигідні: занадто дешеві або з великими знижками. І тільки коли ви приїжджаєте в аеропорт чи готель, з’ясовується, що нічого цього не існує. Або ваша бронь не підтверджена. А контактів тих, хто вам усе це продав, уже не існує.

І, як правило, реклама цих сайтів поширюється в інтернеті через месенджери, телеграм-канали, платформи безкоштовних оголошень.

«Передусім потрібно звертати увагу на те, що вам пропонують щось за дуже низькою ціною. Якщо хочете купити, спочатку пошукайте інформацію в інтернеті. Наприклад, чи існує взагалі такий готель. Може бути, звичайно, що шахраї використовують назву відомих готелів. Але якщо ви раптом виявите два сайти одного готелю, то це повинно викликати підозру. Як правило, підроблений сайт може мати якесь додаткове слово або цифру в електронній адресі, які і відрізняють його від справжньої назви готелю, або починатися з http, а повинен починатися з https», – пояснює юрист Анатолій Шевчук.

Крім цього, сайт може бути зроблений поспішно, як презентація, багато розділів не відкриваються, фотографії поганої якості тощо.

«До мене якось зверталися люди, які розповідали, що їх дуже квапили з оплатою номера, причому в повному розмірі. Постійно писали, що номери закінчуються, можете не встигнути. І вони купилися», – каже Шевчук.

Юрист радить ніколи не поспішати з оплатою, поки повністю не переконалися в тому, що це реальний сайт.

Так само і з відомими сайтами з продажу авіаквитків. Шахраї також їх можуть підробляти і пропонувати квитки за дуже вигідною ціною. Уважно перевіряєте адресу, інформацію на такому сайті, щоб не попастися на фішинг і не залишитися без грошей і квитків.