Черговим випробуванням для маломобільних лучан стали нові спеціально облаштовані для них тролейбуси. Утім, візочники скаржаться не на пандуси, а на водіїв, а точніше, на їхню бездіяльністю, адже самотужки піднятися у салон транспорту не можуть. Керманичі ж, які за правилами мають допомагати, відсиджуються.

«Він просто сидить: я собі їду, я кручу руль, везу людей. Все. У нього нема якогось людського ставлення», – розповідає лучанин Валентин Шабунін, який пересувається на інвалідному візку.

Загалом чоловік на умови для маломобільних людей у місті не нарікає. Не скаржиться і на транспорт, попри те, що здебільшого їздить власною автівкою, іноді доводиться пересідати на тролейбуси. Так було і цими вихідними.

«У мене двоє дітей, візок теж подвійний. Він великий, в автомобіль не поміщається. Вирішили з дружиною піти дітей вивезти в парк, прогулятися. Їхав туди – питань немає. Їхав тролейбус, не пам’ятаю номер, новий. Жіночка була за кермом – зупинилася, вибігла, хотіла відкривати, але були хлопці поряд, їй допомогли», – пригадує чоловік.

Опустити пандус у тролейбусі візочники самотужки не можуть. Саме тому це входить до обов’язків водіїв. Щоправда, не усі їх дотримуються.

Доїхати з парку додому для Валентина стало викликом.

«Він (водій, – ред.) навіть не вийшов, не відкрив пандуса, щоб можна було заїхати. Хоча бачив, що дружина і двоє дітей на колясці, я на колясці. Люди помогли, відкрили самі, заїхали. Доїджаємо до зупинки-висадки. Там є кнопка виклику для візочників. Я її натиснув, він не відреагував, я знову її натиснув. Він ніяк не відреагував, просто сидить і дивиться в дзеркало», – веде розповідь далі Валентин Шабунін.

Обурений чоловік вимагає звільнення водія. Вважає, що таким не місце серед людей.

Обурені поведінкою водія і в Луцькому підприємстві електротранспорту.

«Питання «побачив чи не побачив» не приймається. Раз є інвалід на зупинці – він змушений побачити, зобов’язаний допомогти йому розміститися в салоні, а після того – виїхати із салону. І побажати щасливої дороги», – коментує директор Луцького підприємства електротранспорту Володимир Пуц.

Щоправда, покарають водія його не звільненням, а позбавленням премії. Повністю чи лише наполовину – визначатиме спеціальна комісія. А якщо ж виявиться, що цей випадок у водія вже не перший – його пересадять з нового на старий тролейбус, аби наука іншим була.