“Нічийні землі”: чому волинські фермери вже навесні можуть залишитися без полів. ВІДЕО
Земельна реформа, яка повинна впорядкувати та визначити законних власників та користувачів ділянок, викликала хвилю обурення серед фермерів. Мова йде про невитребувані паї, якими господарники користувалися упродовж багатьох років. Тепер, згідно з законодавством, їх потрібно належно оформити для подальшого користування, а це потягнуло за собою цілу низку непорозумінь та паперової тяганини.
Процедура узаконення тривала, порозуміння в сільраді мало, а поля тим часом простоюють, бідкаються волинські фермери. Як діяти та куди йти за поміччю, аби не довелось згортати бізнес і йти з торбами по світу? В темі розбиралися журналісти 12 каналу.
Валентин Кузьмінчук – фермер з Литовежа Іваничівського району. Удвох із сином обробляє півтори сотні гектарів. От-от може позбутися третини своїх угідь. Йдеться про так звані невитребувані паї (це коли власники не заявляють про свої права на ці наділи). Такі нічийні землі орендар повинен узаконити і сплачувати за них податки. Валентин платити готовий, але, каже, грошей з нього не беруть.
“Я приходжу і хочу заплатити податки за ці паї. Але мене звідусіль виставляють. Кажуть, я не плачу податки, а я їх фізично не можу платити, ніхто не сприяє цьому”, – ділиться фермер Валентин.
“Якщо ми подаємо списки на податок, то ти приходиш і кажеш: “От я обробляю в тої людини, дайте мені, будь ласка, я заплачу”. Ми почали зараз заставляти всіх наших фермерів оформляти право власності”, – пояснює начальник земельного відділу Литовезької сільської ради Богдан Кірпічов.
Це означає, що Валентинові треба покинути сіяти і жати, а почати шукати невідомих власників невитребуваних паїв. І замість них оформити всі належні документи.
“Після того, як дозвіл нададуть, треба звернутися в землевпорядну організацію, яка займається цим, розробити технічну документацію, тоді занести її в орган місцевого самоврядування, її затвердити, а тоді підписується договір з органом місцевого самоврядування”, – розповідає Ірина Островська-Коц, головна спеціалістка сектору взаємодії зі ЗМІ та громадськістю ГУ Держгеокадастру у Волинській області.
Щоб оформити земельний пай, як того вимагає закон, знадобиться від кількох місяців до кількох років і вартує від 5 до 15 тисяч гривень. Власники паїв згодні залишити землю напризволяще, замість проходити ці кола пекла. За приблизними підрахунками, на Волині майже 40% сільськогосподарських земель є невитребуваними. І віддати їх сільські ради мають право тим, хто виготовить документацію. У Литовезькій ОТГ прецеденти уже були. Місцеві депутати кажуть, до пуття й не зрозуміли, за що проголосували.
“Ця земля обробляється місцевим фермером, а вийшло так, що нам навіть не сказали, що вона обробляється”, – каже депутатка Литовезької сільської ради Тетяна Кукоба.
Таких фермерів, як Валентин, у Литовезькій ОТГ з півтора десятка. І якщо вже завтра вони не візьмуться за узаконення полишених паїв, то сіяти навесні їм буде ніде.
Останні публікації
- Переваги імплантації зубів перед іншими методами
- Як правильно застосовувати серветки для прання під час догляду за делікатними тканинами
- ТОП-10 мінітракторів 2025 року: як вибрати та адаптуватися до змін клімату
- Основні критерії вибору літніх шин
- 5 причин замовити меблі з нержавійки для кафе, ресторану чи бару
- Автоматизація фермерських господарств: тренд чи необхідність?
- Сонячна станція 10 кВт: як правильно розрахувати потужність?
- Чи загрожує вам неалкогольна жирова хвороба печінки?
- Як правильно застосовувати хлористий калій на різних типах ґрунтів?
- Як ефективно проходити навчання в автошколі?
- Міжнародна освіта: ваш успішний старт
- Чому правильно обрана кухня впливає на зручність і естетику
- Як вибрати ідеальний матрац для комфортного сну
- Пальне з Європи та міні-маркет: у Шацьку відкрилася шоста заправка мережі “Паливо”
- Як правильно доглядати за міжкімнатними дверима від виробника Terminus
- Скільки років служить профнастил із полімерним покриттям?
- Як впливає колір лінз сонцезахисних окулярів на очі?
- Чому корисно оформити повне КАСКО на своє авто
- Основні критерії вибору сервісу для виведення Tether BEP20 (USDT) на картку А-Банку
- Як розширити меню кав’ярні за допомогою сиропів?
- UKR PARTS – ваш провiдник у свiтi запчастин Subaru
- Вбудовані посудомийні машини: ідеальне рішення для вашої кухні
- Коворкінг-центр у Дніпрі: новий формат роботи у великому місті
- Як правильно піклуватися про здоров’я спини для профілактики болей
- Що буде, якщо вчасно не замінити сайлентблоки на важелях?
- Дворівневі ліжка: геніальне рішення для маленьких квартир
- Вегетативні неврози — що це та як із ними впоратися