Без касового апарата не обійтись. З першого січня їх повинні обов’язково використовувати підприємці другої, третьої та четвертої груп. Першу групу ФОПів ці нововведення оминули – той, хто торгує на ринку і не має найманих працівників та ятки, поки може перепочити. А ось якщо ви готуєте каву чи надаєте послуги – маєте видати фіскальний чек.

Держава пропонує підприємцеві на вибір – купити касовий апарат або ж забезпечити обслуговування магазину чи кав’ярні в смартфоні з програмним РРО – реєстратором розрахункових операцій. Орієнтовна вартість віртуального касового апарата із програмою – 500 гривень щомісяця.

Із початку року кількість кас у смартфоні збільшилась вдвічі по всій Україні, чого не скажеш про звичайні касові апарати. Їх купити не так легко і не так дешево. Однак у медалі дві сторони: через масове використання програм для розрахунків – сервери ДПС виснуть.

А як працювати чисто і прозоро підприємцям в селі, де немає інтернету? Завідувачка сектору інформаційної взаємодії ГУ ДПС у Волинській області Олена Нікотіна каже: торгівля в селах дозволяє не застосовувати касові апарати. Підприємці мають застосовувати книги обліку розрахункових операцій, це ведеться в паперових носіях або в електронному вигляді.

За касові апарати підприємцям торгових точок пропонують заплатити 20 тисяч гривень.

Лучанин Олександр Новак брав участь в акціях протесту в Києві. З 2020 разом із ФОПами вимагав відтермінувати введення касових апаратів. На думку підприємця, штрафи, дороге обладнання та обслуговування програм – непідйомні для ФОПів в період кризи. Якщо ж місячна звітність не зійдеться із кількістю розрахунків, підприємець заплатить штраф. Санкції можуть сягати 100% від вартості товарів.

Оскільки в Україні продовжений карантинний період до першого квітня, то триває і накладений мораторій на перевірку дотримання касової дисципліни. А вже з першого квітня ті, хто не підготував свій бізнес до прозорості, може зачинитись.