«П’ять fpv-дронів здатні знищити комплекс за 200 мільйонів доларів» | Грім з неба
Це вже 10-й рік війни для пана Сергія. Свій спротив окупанту він почав з волонтерської діяльності. Пізніше став добровольцем. А військовий контракт уклав у 2016 році. Нині Сергій Варакін – командир роти снайперів 58-ї мотопіхотної бригади.
Його розповідь про те, як змінився характер війни за останні роки, чого найбільше зараз потребують ЗСУ, які можливості в fpv-дронів.
У порівнянні з 2014 роком характер ведення війни абсолютно змінився. Військовослужбовець розповідає, що інтенсивність обстрілів просто не зрівняти.
«Якщо у 2014 році ми від ворога бачили максимум «Ураган» і три рази за весь час «Точку-У», то от скільки зараз «арти» нам прилітає на голову, скільки нам на голову прилітає різних fpv-дронів, то 2014 рік – це дитячий садок у порівнянні з тим, що зараз коїться», – каже Сергій.
Змінилася і тактика росіян. Військовослужбовець каже, що з боку ворога збільшилась кількість «мʼяса». Українські воїни дивуються штурмам загарбників, адже йде багато техніки, а самі окупанти під прикриттям артилерії атакують буквально за сто метрів. Тому і наші захисники вирішили приймати нестандартні рішення.
«Я прийшов до керівництва із проханням збільшити наш ККД і змінити штат. Я прийшов із цим до Валерія Федоровича Залужного. У мене після цього в штаті з’явився взвод вогневого впливу, де у мене є свої міномети, МК-19, стугни, кулемети, броня і ударні БПЛА FPV-дрони», – зазначив командир.
Сьогодні найцінніше – це збереження життя бійця, бо тих, хто вміє воювати, з кожним місяцем стає дедалі менше. А FPV-дрони довели свою ефективність, бо можуть завдавати поразки ворогу і вберегти воїнів.
Командир роти снайперів каже, що за день за допомогою 5 FPV-дронів можна знищити 3-4 одиниці техніки ворога. Якось бійці за три вильоти знищили 12 ворогів. Дрони при цьому навіть набагато ефективніші та безпечніші, ніж снайпінг.
Утім, дронів на фронті багато не буває. Більшість БПЛА до військових потрапляють від приватних осіб або благодійних фондів.
«Зараз, на жаль, більшість FPV-дронів постачають благодійники, волонтери, люди. Ми збираємо донати, відкриваємо банки, збираємо гроші, купуємо FPV, окуляри, антени, пульти. На жаль, немає зараз таких великих постачань від держави, як хотілося б», – каже Сергій.
Щоб забезпечити якісну і комфортну роботу одного FPV-розрахунку, потрібно 400 тис. гривень, і це не враховуючи вартість самих дронів.
На постійній основі доводиться закуповувати багато деталей і компонентів. Це – модулі оператора, кабелі, акумулятори, антени керування, відеоантени (для різних частотних діапазонів), зовнішні модулі, карти памʼяті, зарядні пристрої та тестери тощо. Адже для коректної роботи у повітрі потрібні і якісні наземні станції.
Окрім того, у розрахунку має бути боєць, який паралельно на мавіку вестиме огляд, бо картинка з FPV-дрона не завжди якісна і фіксуватиме підтвердження влучання.
Потреби фронту у безпілотниках величезні, каже Сергій. За мінімальними оцінками одній бригаді потрібна тисяча FPV-дронів на місяць. А для нормальної роботи, враховуючи кількість цілей на полі бою і скільки можуть відпрацювати хлопці, то потрібно 15 дронів на один розрахунок за день. А це виходить, на всю бригаду на день десь 10-13 тисяч.
«Потрібно включати математику. Держава за загибель одного бійця виплачує сімʼї 15 мільйонів. Якщо перерахувати безпеку бійців і фінансову частину країни, то закуповувати у цій кількості FPV-дрони набагато дешевше і вигідніше для держави, ніж потім платити сімʼям загиблих», – каже командир роти.
Один FPV коштує від 350 до 500 доларів. Водночас будь-яка 120-а міна, або ракета до Стугни коштує 25 тис. доларів. Відтак за цю суму можна закупити приблизно 50 FPV-дронів, які так само, або навіть з більшою ефективністю знищують і БТРи, танки та іншу військову техніку.
Президент Володимир Зеленський доручив створити в ЗСУ окремий рід сил для безпілотників. Військові позитивно оцінюють реформи в Міноборони та сподіваються, що нове керівництво буде краще ставитися до війська і боротиметься у відомстві з корупцією.
«У нас уже з’являються цілі відомства і цілі відділи БПЛА. Я дуже сподіваюся, що у нас також швидко нормалізується робота нового керівництва Міністерства оборони. Починають створюватися більш-менш нормальні команди із прізвищами, які ми знаємо. І я сподіваюсь, що не буде такого, як було при Резнікову чи Тарані. Хочу, щоб Міністерство оборони повернулося до військових обличчям, обрубало всі схеми та відкати і почало максимально вливати гроші у своє військо», – вважає командир роти.
Сергій розповів і про забезпечення підрозділу. Завдяки меценатам виходить ділитися з іншими підрозділами, у яких не такі багаті спонсори.
Це справжній економічний фронт. Адже підприємці з 2015-2016 років налаштували свій бізнес так, щоб він працював для допомоги бійцям.
«Це люди, які розуміють, якщо не допоможуть війську, то прийдуть завтра орки в їх будинки, бізнес, сімʼї. І вони будуть всіх ґвалтувати – і дітей і жінок, і будуть забирати все що є. Вони не хочуть цього допустити», – розповів командир роти.
Ті, хто не може воювати, максимально роблять все для того, щоб це якісно робили наші воїни, підсумував Сергій.
Матеріал підготовлено 12 Каналом спільно з благодійним фондом «Небо перемоги».
Сайт благодійного фонду «Небо перемоги»: https://neboperemogy.fund/
Сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/neboperemogy/
Сторінка в Instagram: https://www.instagram.com/nebo.peremogy/
Сторінка в Youtube: https://www.youtube.com/@neboperemogy?si=A0i7nvfgpMuN2Z1j
Останні публікації
- Як на Рівненській АЕС моніторять радіаційний стан території у місті-супутнику
- Лєра Мандзюк привезе у Луцьк «Інтимний стендап» і нові гарячі жарти
- Газмережі нагадують: не забудьте передати покази лічильника!
- Підбір авто у Києві: що враховувати під час вибору авто
- Сонцезахисний крем: захист від UV-променів для здорової шкіри
- Як вступити до онлайн школи: покроковий гайд для батьків і учнів
- Ювелірний магазин: де знайти ідеальний подарунок?
- Чи можна робити ботокс для волосся в домашніх умовах: плюси та мінуси
- Нотаріальний переклад юридичних документів: чому він важливий
- Композитна терасна дошка: як вона змінює сучасний ландшафтний дизайн?
- У Вараші на благодійному матчі зібрали майже 68 тисяч гривень на потреби війська
- Навіщо потрібні софіти для підшивки даху і як вони захищають будинок
- З чого виготовляють одноразовий посуд: звичні та екзотичні матеріали
- Усе на максимум! Наскільки потужний iPhone 16 Pro?
- Прем’єр-ліга України: як розвивається національний чемпіонат
- Що таке аутсорсинг та чому це явище набирає популярності в Україні?
- Як перевести кота на сухий корм?
- Шістдесят мільйонів за рік – так волонтерять атомники РАЕС
- Фентезі для дітей: чарівний світ, який надихає
- Енергетична незалежність: роль акумуляторів у відновлюваних джерелах енергії
- Віртуальна реальність: як нові технології змінюють світ розваг та повсякденне життя?
- Часті помилки при ремонті генераторів та їхній вплив на роботу сажевого фільтра
- Як атомники РАЕС допомагають ЗСУ
- Ретро-подорожі: тури слідами великих письменників і художників
- Задля успішного розвитку “Енергоатома” на Рівненській АЕС відбулася нарада
- Популярні питання про вугільні грилі
- У Вараші провели масштабний захід для соціальної адаптації ветеранів війни та членів їх родин
- Як замовити проект системи кондиціонування та опалення
- Енергоблок №4 РАЕС: 20 років високих стандартів безпеки та нових технологій
- Як обрати iPhone б/у: на що звертати увагу?
- Тиск у шинах – ключ до оптимальної продуктивності автомобіля
- Сучасна онкологія: шанси на перемогу над хворобою
- Найкращі локації для святкування дитячого дня народження у Львові
- Медіація як ефективний інструмент для вирішення конфліктів у суспільстві та бізнесі
- Процедура автовикупу в Києві: від оцінки до отримання грошей