Печінка не може боліти, тому що в цьому органі немає нервових закінчень. І це дуже погано, адже з цієї причини часто люди, у яких розвиваються важкі хвороби печінки, звертаються до лікаря вже надто пізно.

У цьому переконує завідувачка гастроентерологічного відділення Волинської обласної клінічної лікарні Наталія Ващиліна у програмі «Телемедицина» на 12 каналі 8 листопада.

«Люди звикли йти до лікаря, коли щось десь турбує. А печінка не болить. Наші циротики до нас приходять вже тоді, коли вони пожовкли або перед ними виріс ооотакий живіт. Те саме стосується вірусних гепатитів», – каже лікарка.

Вона назвала симптоми, якими себе проявляє хвора печінка.

«На що треба звертати увагу при захворюваннях печінки? Якщо виникає необґрунтована загальна слабкість: людина була абсолютно здоровою, і раптом на певному етапі не може виконувати ту роботу, яку виконувала раніше абсолютно спокійно. Їй хочеться прилягти, порушується сон. У таких випадках треба звернути увагу на функцію печінки», – наголошує Наталія Ващиліна.

За її словами, основне захворювання печінки, на яке слід звертати увагу, – це жирова хвороба печінки.

«Це коли відбувається заміна звичайної жирової тканини жиром або сполучною тканиною. Від того страждає функція. З тих хворих, які ходять на прийом і роблять УЗД, дуже багато тих, кому пишуть жирну печінку. Але з 10 тих, хто знає, що вона у них є, увагу на це звертають тільки 3», – зауважує гастроентерологиня.

Усе ж, наголошує, до цієї хвороби не можна ставитися легковажно, адже у майбутньому вона може призвести до смертельних недуг: гепатоцелюлярної карциноми або цирозу.

«Тобто оті цирози печінки, які ми маємо зараз і які абсолютно не пов’язані зі вживанням алкоголю, з перенесеними вірусними гепатитами, – це наслідки звичайної жирної печінки, на яку ми спочатку навіть не звертали уваги», – констатує лікарка.

Пацієнтам із жировою хворобою печінки необхідно особливо стежити за своїм здоров’ям, зокрема періодично перевіряти функцію печінки та робити УЗД.

«Потрібно зробити печінкові проби. Якщо вони нормальні, можна якоюсь мірою заспокоїтися, відкорегувавши трохи режим життя і харчування. А через рік – знову зробити УЗД. Тобто не треба забувати, що у вас ця проблема є», – каже гостя студії.

Хвороба жирної печінки не обов’язково виникає у людей з надмірною вагою, зауважує лікарка.

«Оці незбалансовані дієти, яких зараз люди дуже люблять дотримуватися, щоб схуднути, ведуть до жирної печінки. Той жир, який людина недоотримала з харчування, печінка накопичує у своїх гепатоцитах – і в результаті ми маємо жирну печінку», – розповіла гастроентерологиня.

За її словами, до жирної хвороби печінки може призводити і зловживання медикаментами.

«Потім ця жирна печінка стає причиною дуже багатьох захворювань. Приєднується інсулінорезистентність, і виникає цукровий діабет другого типу. Приєднується гіпертонічна хвороба, вона теж виникає в результаті порушення функції печінки, яка на судини впливає дуже активно. Виникають ішемічна хвороба, вторинне ожиріння і так званий метаболічний синдром, який набагато скорочує тривалість життя», – застерігає лікарка.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Причина кашлю може бути у шлунку, – волинська гастроентерологиня. ВІДЕО