Під час реконструкції проспекту Волі знайшли довоєнний гідрант (водяний клапан) – залишок першої системи луцького централізованого водогону.

Гідрант врятований і наразі буде проходити очистку. Про це у фейсбуці написав начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Олександр Котис.

“Хто придивляється до деталей старого Луцька, міг не раз бачити маленькі лючки з написом Zasuwa wodna. Це залишки першого луцького водогону, запроектованого у 1930 році Польським інститутом водогону і каналізації. Головним розробником був ректор Варшавської політехніки, президент Варшавського товариства польських техніків Ігнатій Радзішевський. Кошти, витрачені луцьким магістратом на влаштування водогону, становили на сьогоднішні гроші приблизно 1,5 млн доларів”, – написав Котис.

За його словами, більшу частину коштів місто отримало в кредит від Банку крайового господарства. Перші роботи почалися у 1934 році. Збудували станцію на вулиці Фільтровій (зараз тут “Луцькводоканал”) і до кінця цього року дотягнули труби аж до вулиці Шопена (у той час вона також так називалася). Тож знайдений клапан, якщо не було пізніших ремонтів, походить з 1934 року.

Нагадаємо, реконструкція проспекту Волі розпочалася цього тижня. 20 травня під шаром асфальту виявили стару дорогу. Ймовірно, це – Києво-Брестське шосе, викладене майстрами в рамках великого будівництва доріг в Російській імперії  у 1860-х роках.