У Прилісненській громаді Камінь-Каширського району вважають, що не лише шляхом видобутку бурштину можна вирішувати фінансові проблеми. Створивши цьогоріч комунальне підприємство «Прилісненадраресурс», тут планують заробляти також на піску, глині, сапропелю, а також на сільському та лісовому господарстві.

Про це йшлося у програмі «Позиція» на 12 каналі 4 листопада.

Заступник Прилісненського сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олексій Гнатюк пояснив, чому виникла потреба у створенні такого підприємства.

«Підприємство «Прилісненадраресурс» депутати створили на початку цього року у зв’язку з тим, що дуже змінилося законодавство України стосовно видобутку корисних копалин… У 2016-2017 роках, коли з’явилося підприємство «Волиньприродресурс», громада пішла назустріч. Ми надавали ділянку в межах Галузії для геологорозвідки, були гучні судові процеси… За попереднім законодавством і за обіцянками обласної влади у громаду мало надійти 25% від видобутку, 25% – в обласний бюджет і 50% – на підприємство, яке видобуває. І це влаштовувало всіх. У 2019 році змінився закон про бурштин. І рентна плата впала таким чином, що місцевим громадам у 2020 році припало тільки 5%, у 2021-му – 8% і надалі піде 10%. І ще від цієї ренти у громаду потрапляє тільки 30%. Адже 70 йде в державний бюджет», – розповідає заступник голови.

За його словами, коли підприємство видобувало бурштину на 50-60 мільйонів гривень, у Маневицьку громаду, наприклад, надходило тільки 900 тисяч. Тому й вирішили створити власне підприємство та отримати ліцензії на видобуток.

«Корисні копалини у нас розміщені на всій території громади. Ми замовили паспорт покладів надр. У нас 20 родовищ. На сьогодні вже завершилася розробка паспорта, будемо його затверджувати і залучати інвесторів. Крім бурштину, в нас є поклади сапропелю, який сьогодні дуже цікавий, особливо фермерам… Також у нас є прояви кімберлітових трубок, де знаходяться алмази», – каже посадовець.

Він припускає, що новостворене підприємство «Прилісненадраресурс» може навіть стати конкурентом «Волиньприродресурсу».

«Чом би й ні. Усі чомусь думають, що тільки бурштин – панацея фінансових проблем будь-якої ради. У нас є прояви камберлітових трубок, де знаходяться алмази, як вказано в цьому паспорті. Хто сказав, що сьогодні пісок чи та ж глина не дасть ще більшого прибутку, ніж бурштин, на який в останні роки ціна падає, і його видобуток, залежно від глибини залягання, вже не такий рентабельний із нинішніми ринковими цінами. «Прилісненадраресурс» не зациклилось на одних корисних копалинах. У цього підприємства є такий вид діяльності, як сільське господарство, лісове господарство», – стверджує Олексій Гнатюк.