Зібралися з дитиною за кордон? Не знаєте, які документи брати? З такою проблемою зіткнулася лучанка, яка саме планує відпочинок у Стамбулі. І вже давно б поїхала, однак боїться, що через різні з дитиною прізвища завернуть на кордоні. Про те, які документи потрібні, аби вивезти неповнолітнього за межі України, – у сюжеті.

Лучанка Олена Кузьмич планує поїхати із донькою на відпочинок за кордон. Утім, каже, відпустка затягується, бо не може домогтися відповіді на абсолютно, здавалось би, банальне запитання: чи пустять їх за межі України без офіційного дозволу батька?

«Ми одружені, у нас просто різні прізвища, і виникає питання, чи не стане це якоюсь перешкодою для перетину кордону», – каже жінка.

Оформляти дозвіл батька, розказує Олена, – це час та гроші. І навіть витративши і одне й інше, не факт, що та довідка стане в нагоді.

«Одні юристи кажуть, що не потрібно, інші кажуть, що потрібно. Люди, які перетинали кордон з дітьми, теж різні історії розповідають: що в них дивилися ці документи, інші кажуть, що ні. А треті взагалі кажуть, що це залежить від умовно конкретного прикордонника, який буде перевіряти ці документи», – розповідає Олена Кузьмич.

Волинські прикордонники певнять: законодавство єдине для усіх. І якщо один вимагає цей документ, а інший ні, то хтось із них порушує закон. Із 1 березня правила однакові для всіх.

«На даний час можна перетинати державний кордон дітям у супроводі одного з батьків. Дозволу від другого з батьків не потрібно», – стверджує старший лейтенант Роман Колачик.

І навіть якщо у батьків різні прізвища, прикордоннику достатньо подивитися оригінал свідоцтва про народження дитини.

«Де вказано, що мама з таким прізвищем, тато з іншим. І теж, відповідно, можна зробити зв’язок причино-наслідковий, що це дійсно їде мама або батько», – пояснює Роман Колачик.

Для вивезення дитини за кордон обов’язково потрібен паспорт батька чи матері залежно від того, хто супроводжує неповнолітнього.

«Якщо в дітей він теж є – це теж добре. Але допускається пропуск через державний кордон за свідоцтвом про народження дитини. Це має бути оригінал цього документа, за копіями не пропускаємо», – наголошує прикордонник.

Водночас, запевняє він, потрібно враховувати позицію країни, до якої прямують українці, адже деякі вимагають дитячі закордонні паспорти. Щодо сьогоднішньої ситуації на кордоні, то черг ні в одну, ні в іншу сторону перетину кордону немає.

«Більше повертаються люди в Україну. Кількісні дані повернення стали, цифри стали більшими на в’їзд, аніж на виїзд», – каже Роман Колачик.

Щодо тих, хто виїжджає з України, то це переважно українці, які їдуть на роботу або по гуманітарну допомогу.