Одна корова дає на день приблизно 25-30 літрів молока. Літр коштує 20 гривень. У цю ціну, аби молоко змогло потрапити до нас на стіл, входять витрати на енергоносії, ресурси, пальне. Якщо парламентарі приймуть нульову ставку ПДВ, чи вплине це на вартість молока і чи виграють від цього наші товаровиробники?

Продавати молоко для волинян фермер Анатолій Борейко почав ще 2011-го. Тоді було лише 5 корів, зараз – 18 чорнорябих, йдеться у сюжеті програми програми «На тижні» на 12 каналі 12 лютого.

«Поліщук, Недопад і Горбенко сказали: давайте для лучан зробимо, щоб було свіже і натуральне молоко, щоб не було посередників і будемо своїм давати», – каже фермер.

Перша ціна за літр молока, як пригадує він, була 4 гривні. Це якщо продати для людей. Заготівельники ж приймали його за копійки. Нині, в період шаленого зростання цін, поставити нижчу вартість на своє, зароблене руками, – нерально. І на це є причина.

«Кожен рік піднімається ціна, долар, долар, і соляра піднялась… Щоб молоко завезти в Луцьк, то дуже багато соляра забирає», – ділиться Анатолій Борейко.

Лише за останній місяць пальне в Україні зросло в середньому від 1 до 2 гривень за літр. Ціна на електрику та інші послуги скочила на 25 відсотків.

«Світло, холодильники – все воно іде. Якби ж було дешевше, якби ж було молоко по 6, як соляра по 8, мені було б ідеально, а зараз все пішло… Я зараз лише за світло плачу 2200 гривень», – розповів господар.

Заготівельники молока забирають його в Анатолія по 7 гривень за кожен літр нерозведеного, справжнього продукту. У магазини на полиці воно потрапить за 25-35 гривень. І то – лише за 870 грамів.

Податки, рентабельність – не останнє, над чим бідкаються товаровиробники молока і не тільки. У вартість кожного продукту, що на полицях, потрібно закласти 20 відсотків податку на додану вартість. Уявімо собі: бюджет країни, як великий торт, – сегмент податків з усіх надходжень – становить майже 40 відсотків.

«Податок на додану вартість в Україні складає 20%. Як правило, в інших країнах він є вищий. Наприклад, у Польщі він складає 23 відсотки. Це такий непрямий податок, який платить покупець», – пояснила професорка кафедри підприємництва, торгівлі та логістики ЛНТУ  Любов Ліпич.

Але такий же покупець, як ми з вами, у сусідній Польщі за продукти, електроенергію, пальне має майже нульове ПДВ у чеку. Польща стала першою державою в ЄС, яка запровадила 0-відсоткову ставку ПДВ. У лютому в країні запрацював закон, який охрестили «антиінфляційним щитом». Ним ставка ПДВ на продукти харчування знижується з 5% до 0%. Також з 23% до 8% знижується податок на паливо, а на міндобрива – з 8% до нуля. У такий спосіб Польща хоче приборкати інфляцію.

Відтак будь-який фермер, товаровиробник в Україні став у значно нерівні умови з Польщею.

«У Євросоюзі отримують дотацію, не те що нульове ПДВ, а ще й дотацію із державного бюджету», – каже радник голови облради Михайло Імберовський.

Ризики від нульової ставки ПДВ є: бюджет Польщі недоотримає майже 3 млрд доларів.

«Щодо Польщі, то в них питому вагу складають податки на доходи фізичних юридичних осіб, в них менша тінізація економіки», – додає Любов Ліпич.

Відколи в Польщі стала нульова ставка ПДВ, ціни в супермаркетах зменшилися. Відтак зараз на полицях там можна купити літр молока на наші гроші від 17 до 23 гривень, три десятки яєць за 99 гривень, а от літр олії – за 49 гривень.

«Якщо ми продаємо аналогічний товар за меншу ціну, тобто і наш продавець змушений буде ціну коректувати. Якщо ні – то імпортний товар займе місце, і тоді це вдарить по нашому виробнику», – прогнозує професорка.

Уже згодом наші ринки можуть заповнити іноземні продукти, які будуть в рази дешевші, адже завозяться без оподаткування. Як же бути тим, хто затиснутий в податки, вартість палива, газу та електрики?

Днями у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким пропонують застосувати нульовий ПДВ для продуктів харчування та знизити ПДВ до 7% на комунальні послуги.

Для такого фермера, як Анатолій Борейко, прийняття законопроєкту зможе дати додатковий час, щоб втриматись у сфері сільського господарства, а отже, постачати молоко волинянам за нижчою ціною.

Але хтозна, чи не підкладе українським товаровиробникам і фермерам українська влада чергову свиню, коли навіть м’ясо на полицях українських магазинів, не кажучи про молоко, буде далеко не українським.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Ворог на кордоні: як територіальна оборона Волині готується до війни. ВІДЕО