Колишній головний інженер Чорнобильської АЕС Микола Штейнберг написав емоційний відкритий лист генеральному директору МАГАТЕ, у якому закликав не залишатися байдужим до того, що відбувається в атомними електростанціями в Україні, та вжити дієвих заходів, які дозволять зберегти й удосконалити режим ядерної безпеки та врятувати світ від ядерної катастрофи.

Свій лист він розмістив у фейсбуці.

Наводимо його текст повністю.

«Я, Микола Штейнберг, усе своє життя віддавав і віддаю атомній енергетиці. Я був головним інженером Чорнобильської АЕС із травня 1986-го по березень 1987 року. Я знаю, що таке ядерна катастрофа, не з підручників, не з газетних статей, не із заяв політиків. Я знаю, що це для дітей і дорослих, для рідних і близьких, для тих, хто поряд з епіцентром, і тих, хто за тисячі кілометрів. Я знаю, як мирний атом убиває друзів. Я знаю, які сили і скільки життів потрібно для боротьби з мирним атомом, що вийшов з-під контролю.

Десять років я присвятив формуванню системи регулювання ядерної безпеки у колишньому СРСР, а тоді в Україні. У 1994-1995 роках я був членом Ради керуючих МАГАТЕ від України.

4 березня 2022-горосійські танки обстріляли Запорізьку АЕС. Ще раніше російські війська захопили Чорнобильську АЕС. Тоді російська армія обстріляла ядерну установку в центрі міста Харкова з населенням понад 1 млн людей.

Я звертаюся до вам та інших міжнародних і національних організацій, які так чи інакше займаються використанням ядерної енергії чи регулюванням ядерної безпеки, з надією привернути увагу до проблеми руйнування міжнародного режиму ядерної безпеки. Мене вразила ваша спокійна реакція.

Очевидно, зайнятість поточними справами і боротьбою з потеплінням не залишає часу цікавитися питаннями ядерної безпеки, які можуть призвести до знищення життя ще до того, як температура атмосфери підвищиться на 1-2 градуси. Тому я змушений написати відкритий лист.

Звичайно, ні я, ні інші ветерани атомної енергетики не могли собі уявити, що Росію, державу – постійний член Ради Безпеки ООН – очолить черговий фюрер, відвертий бандит, і під бурхливі аплодисменти своїх холопів нападе на АЕС. Як ми могли уявити, що в натовпі цих рабів опиняться нащадки тих, хто колись створив першу у світі атомну електростанцію? Звичайно, ні, але це сталось. Невже не зрозуміло, що в цій ситуації потрібно діяти, а не мямлити щось про умиротворення тих, хто давно переступив межі дозволеного?

Загальновідомо, що національні регулюючі органи уповноважені забезпечувати безпеку ядерних об’єктів у своїй країні і захищати своїх громадян від подій за кордоном, не маючи можливості впливати на ці події. Інші організації, ВАО АЕС і ОЕСР/АЯЕ, діють тільки за запрошенням операторів АЕС чи урядів. І тільки МАГАТЕ має право втручатися і «взяти на себе управління», але як орган ООН воно може робити це тільки з мандатом Ради безпеки.

– Ви назвали агресора агресором? Ви наполягали на скликанні Ради Безпеки у зв’язку з глобальною загрозою ядерної безпеки?

– Ви негайно спробувати направити на українські ядерні об’єкти місії МАГАТЕ, які хоча би забезпечили механізм захисту, адже тоді будь-який напад на ядерні об’єкти був би нападом на персонал ООН? Це був би хоч якийсь конкретний крок на підтримку ядерної безпеки.

– Як давно ви і ваші працівники читали Статут МАГАТЕ? Ви пам’ятаєте ціли, функції і завдання МАГАТЕ?

– На ваш погляд, хто сьогодні може нести відповідальність за гарантії нерозповсюдження ядерних матеріалів на Запорізькій і Чорнобильській АЕС, захоплених російськими військами?

– На ваш погляд, чи може персонал Запорізької і Чорнобильської АЕС забезпечити безпеку довірених йому об’єктів під загрозою танкової зброї агресора? До речі, чи знаєте ви, що у звітах із безпеки, на основі яких видаються ліцензії на експлуатацію об’єктів використання атомної енергії, не вказані межі й умови безпеки в умовах війни?

– Чи знаєте ви, що норми ядерної безпеки, які подає МАГАТЕ, не містять рекомендацій, які обґрунтовують ядерну безпеку в умовах воєнних дій? Стандарти також не містять рекомендацій із забезпечення готовності до надзвичайних ситуацій у випадку війни.

– Зрештою, як ви вважаєте, чи є культура ядерної безпеки у країні, яка має десятки ядерних установок і дозволяє собі атакувати атомні електростанції, сховища відпрацьованого ядерного палива і центри підготовки персоналу в іншій країні?

– Чи є в Агентстві, яким ви керуєте, культура безпеки, якщо воно боїться відкрито говорити про те, що відбувається сьогодні, про те, що світ знову стоїть на порозі ядерної катастрофи?

– Про яку культуру безпеки може йти мова, якщо, піджавши хвости, лідери світового атомного співтовариства бояться вимовляти вголос імена бандитів, у тому числі професіоналів, які взяли світ у заручники?

Атака російських військ на ядерні об’єкти України завдала страшного удару по міжнародному режиму ядерної і фізичної безпеки, і нерозповсюдження. Реакцію МАГАТЕ цілком можна сприйняти як «все і всім дозволено». Невже ви, генеральний директор МАГАТЕ, дотепер цього не зрозуміли?

Дуже хотілося б сподіватися, що Агентство, нарешті, усвідомить суть того, що відбувається, назве все своїми іменами і вживе заходів, які дозволять зберегти й удосконалити режим ядерної безпеки і врятувати світ від ядерної катастрофи.

Час не чекає».