Останні результати українських клубів на міжнародній арені красномовно свідчать про те, що рівень внутрішнього чемпіонату різко знизився. «Шахтар» та «Динамо» відчувають серйозні складнощі з середняками та навіть аутсайдерами єврокубків, не кажучи вже про топові клуби. Інші представники УПЛ взагалі взяли за звичку вилітати від першого ж суперника на стадії кваліфікації. Сьогодні Прем’єр-ліга України в рази нижча за класом не тільки у порівнянні зі змаганнями, які проходили до 2014 року. Вона значно поступається навіть чемпіонатам, що відбувалися до цього періоду.

Причини такого спаду очевидні:

  • неможливість запрошувати високоякісних легіонерів;
  • відтік перспективних українських гравців;
  • різке зниження витрат на утримання клубів;
  • постійні переривання матчів через повітряні тривоги;
  • відсутність або обмежений допуск уболівальників.

Командам Прем’єр-ліги України, які вибороли право грати в єврокубках, доводиться ще й долати чималі відстані до кордону навіть при проведенні домашніх матчів. Все це об’єктивні фактори, які неможливо усунути до завершення конфлікту. Сам факт, що в країні зараз існує футбол вищого рівня, є вражаючим.

Та навіть в таких умовах УПЛ старається розвиватися. За цей час у вищій лізі з’явилися команди з амбітними президентами, готовими інвестувати серйозні гроші. Наприклад, житомирське «Полісся», яке вже у рік свого дебюту зуміло пробитися до єврокубків. Чимало команд вимушено зробили ставку на молодь, що теж можна вважати плюсом. Виступи юнацьких та молодіжної збірної засвідчують великий потенціал українських гравців.

Збірна України з футболу: час щось змінювати

Не тішить останнім часом вболівальників головна збірна. Після невиходу з групи на Євро Сергій Ребров зіткнувся зі шквалом критики, яка посилилася після двох вересневих поразок у Лізі націй. Багато хто вимагає зміни головного тренера, та чи справа тільки у керманичі? Невже збірна України з футболу так привчила до своїх перемог, що будь-яка її невдача виглядає катастрофою?

Згадаймо історію. З часів Незалежності, починаючи з відбору на ЧС-1998, українська команда лише раз потрапила на мундіаль, чвертьфінал якого став найвищим її досягненням на сьогодні. У фінальній частині Євро ми вперше зіграли тільки у 2012-му, і то завдяки тому, що приймали турнір. За подальші три кваліфікації насамперед потрібно подякувати УЄФА, яка розширила список учасників чемпіонату до 24.

Найкращим результатом збірної України з футболу на Євро став чвертьфінал у 2021 році, але навряд чи багатьом вболівальникам дуже сподобалася гра команди, за виключенням хіба що матчу зі шведами. В інші рази ми просто не виходили з групи. Тож звідкіля стільки амбіцій? Так, необхідність серйозних змін, у тому числі кадрових, очевидна, та кращих футболістів у нас поки що немає. Можна звинувачувати у всьому тренера, але проблема набагато глибша.

 

Автор sport.ua: Сергій Циба