Незважаючи на примхливу погоду – сотні людей прийшли вшанувати пам”ять жертв депортації кримськотатарського народу. Акція відбулася у п”ятницю на Софіївській площі в Києві. Серед учасників був і президент України Петро Порошенко. Під час свого виступу він проанонсував зміни до Конституції, які нададуть більшої автономії кримськотатарському народу.

 

Такий крок, на думку гаранта, суттєво посприяє зусиллям щодо відновлення державного суверенітету України над Кримським півостровом. У травні 1944го року бійці НКВД за наказом радянського керівництва звозили кримських татар на залізничні станції Бахчисарай, Джанкой та Сімферополь. Звідти – ешелонами відправляли в Казахстан, Узбекистан, Таджикистан і деякі віддалені райони СРСР. За короткий час переселили майже 200 тисяч людей. За приблизними оцінками істориків – не пережили цю депортацію близько 40 відсотків людей.

Нині немає жодної кримськотатарської родини члени якої не були депортовані.Тоді, радянська верхівка обґрунтовувала депортацію тим, що кримські татари, нібито, підтримували нацистську Німеччину. Лише наприкінці існування Союзу – депортацію визнали незаконною. Кримли повернулися на історичну батьківщину. Через чверть століття – після анексії Криму, корінний народ півострова знову зазнав утисків. За політичними мотивами нині в Криму засуджені понад 60 кримських татар. Залякування, фізичні розправи та психологічний тиск з боку окупаційної влади, змусили десятки тисяч представників корінного народу покинути рідні домівки.