Перше враження від спілкування з фахівцем на співбесіді визначає 80% успіху. Розповідаємо про підготовку до інтерв’ю й даємо корисні поради для його проходження.

Співбесіда – це можливість продемонструвати роботодавцю свою кваліфікацію та особистісні якості. Від першого враження, яке ви справите на інтерв’юера, залежатимуть ваші подальші шанси працевлаштування в компанії. Сьогодні на Jooble робота пропонується спеціалістам з усіх сфер, тут можна знайти актуальні вакансії та отримати запрошення на співбесіду. А експерти компанії поділяться з нами секретами правильної підготовки та комунікації під час інтерв’ю.

Підготовка до співбесіди: чеклист з основних кроків

Кожна робоча зустріч повинна проходити змістовно і співбесіда не є виключенням. Роботодавці зі свого боку готують коротку розповідь-презентацію про компанію, перелік питань, що їх цікавлять. Те ж саме очікується від кандидата – структурована та лаконічна розповідь про свої кваліфікації та якості у форматі відповідей на запитання, наприкінці розмови можна поставити питання щодо позиції.

На сайті Jooble зараз активно пропонується робота Луцьк, тут щодня з’являються нові вакансії з різних сфер. Після вивчення основних вимог до працівників в оголошеннях, ми виділили наступні етапи, з яких має складатися підготовка до співбесіди:

  1. Вивчення опису позиції – ознайомтеся з усіма деталями вакансії, інформацією про діяльність компанії, вимогами до досвіду та кваліфікацій.
  2. Пошук інформації про організацію – дослідіть мету та напрямки роботи компанії, ключові послуги, продукти, останні досягнення, щоб зрозуміти чи цікава вам така зайнятість та прописати гарні питання до рекрутера.
  3. Ознайомтеся з відгуками про роботодавця – знайдіть в мережі відгуки попередніх працівників, щоб упевнитися у відповідності тексту вакансії дійсності, дізнатися про атмосферу в колективі.
  4. Підготовка відповідей – проаналізуйте які питання частіше ставлять рекрутери під час співбесід у вашій сфері та тезисно запишіть відповіді. Інформацію щодо досвіду слід подавати структуровано та у вигляді чисел. Наприклад, «за 2 тижні збільшив обсяг продажів курсу на 50% від показників минулого місяця».
  5. Підготовка питань до рекрутера – для формулювання запитань використовуйте моменти, які безпосередньо стосуються вашої роботи та були дійсно незрозумілими з опису вакансії або інформації на сайті.

Додатково шукачам рекомендують завжди перевіряти свій слід в інтернеті. Сучасні рекрутери перед запрошенням фахівців на співбесіду обов’язково «гуглять» кандидатів та переглядають їхні сторінки в соцмережах на відсутність ненависних висловлень, агресивних публікацій та коментарів, провокативного контенту.

Правила успішної співбесіди: як справити гарне враження з перших хвилин?

Якщо вам пощастило вибрати вакансію та одразу отримати запрошення на інтерв’ю, не зволікайте з його прийняттям. Для правильної самопрезентації під час співбесіди експерти компанії Jooble рекомендують дотримуватися наступних правил.

№1. Приходьте заздалегідь

Запізнення на співбесіду демонструють роботодавцеві недостатній рівень відповідальності та пунктуальності кандидата та безумовно псують перше враження. Якщо ваше інтерв’ю проходить офлайн, то заздалегідь продумайте маршрут та приїдьте на 10-15 хвилин раніше. У разі онлайн-зустрічі, підключайтеся за 5-7 хвилин до початку, щоб перевірити роботу звуку, мікрофону та камери.

№2. Подбайте про діловий дрес-код

Зовнішній вигляд повинен бути стриманим та охайним. Підготуйте чистий та випрасуваний одяг в смарт-кежуал або офіційному стилі, вкладіть волосся. Якщо ви носите макіяж, краще відмовитися від яскравих кольорів.

№3. Структуруйте розповідь про досвід роботи та досягнення

Зазначайте тільки релевантний для цієї вакансії досвід. Наприклад, якщо ви претендуєте на посаду менеджера з логістики, слід утриматися від розповідей про те, як ви працювали офіціантом у студентські роки. Це тільки забирає час вашої зустрічі та несе ніякої корисної інформації для роботодавця. Краще описувати свій досвід починаючи з останнього місця роботи.

Для розповіді про досягнення використовуйте стратегію START:

  • Situation (ситуація) – опишіть проблемне питання, яке постало перед вами, та коротко розкажіть його деталі.
  • Task (завдання) – зазначте, які були кінцеві цілі.
  • Action (дія) – розкажіть, які дії та підходи ви застосовували на шляху, до розв’язання питання та яким саме був ваш внесок.
  • Result (результат) – підсумуйте цілі, яких вам вдалося досягти, та принесену компанії користь.

Важливо завжди казати правду, не приписувати собі чужих досягнень, навичок та дій, що вам не притаманні.

№4. Не соромтеся відповідати на запитання про очікувані доходи

Фінансова зацікавленість присутня в кожного кандидата, головне – не справити враження, що це ваш єдиний пріоритет. Дочекайтеся запитання про очікувану заробітну плату або поставте це питання наприкінці розмови. Важливо розуміти рівні доходів на аналогічних посадах та називати суми, які відповідають вашим навичкам та досвіду.

№5. Завершуйте співбесіду на позитивній ноті

Після того як інтерв’юер повідомить про завершення співбесіди, необхідно подякувати за приділений час та ефективну комунікацію. Також вдалим кроком буде рукостискання з посмішкою на обличчі. Через декілька годин після співбесіди можна надіслати лист рекрутеру, в якому буде зазначено, що в результаті розмови вас ще більше зацікавила ця вакансія та ви очікуватиме на фінальне рішення.

*Партнерська стаття