В Україні активно працюють над підготовкою укриттів та сховищ на випадок наступу Росії. Не виняток і Луцьк. Якщо поряд немає бобмосховища, фахівці радять завчасно дізнатися, чи відкритий доступ у підвал вашого чи сусіднього будинку. Якщо ж поряд таких немає – як діяти?

Якщо війна застане зненацька, ховатися варто у найближчому підземеллі. Окрім того, завчасно треба подбати про запас води, прибрати все, що закриває доступ до виходів і входів, а для більшого комфорту можна взяти з собою екстрений рюкзак із теплими речами, перекусами та ліхтариком. Саме так радять лучанам готувати свої підвали до можливого наступу.

«Укриття – найпростіше, де людина в разі потреби може пересидіти 2-3 години у разі обстрілу. Дай Бог, щоб не дійшло до цього, але всі ми маємо підготуватися», – каже начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Юрій Кирилюк.

Однак куди бігти, якщо у вашому будинку немає підземелля, і чи всі підвальні приміщення заховають від обстрілів?

Наприклад, на проспекті Волі у Луцьку низка магазинів чи закладів харчування розташовані у підвальних приміщеннях. У разі небезпеки вони не будуть укриттями, адже просто не зможуть захистити людей від обстрілів.

Власники однієї мережі магазинів коментувати це відмовилися, адже, кажуть, це не їхня компетенція і брати на себе відповідальність не будуть.

У відділі з питань надзвичайних ситуацій кажуть: заховатися можна буде лише у тих приміщеннях, що мають позначку «Укриття».

Наприклад, у підвалі розміщений спортивний зал, але там місцеві заховатися зможуть, бо є напис, який свідчить, що підземелля проінспектували.

«Вони повинні будуть звільнити цю споруду протягом 12 годин, коли ми оголосимо про потребу в її звільненні», – зазначив Юрій Кирилюк.

Якщо підвал будинку маленький і не вмістить усіх тих, для кого він найближче, у відділі з питань надзвичайних ситуацій рекомендують з’ясувати, чи є поряд підприємства.

«Якщо навіть зараз це захисна споруда для підприємства і вона для працюючої зміни, то туди будуть ховатися люди. Це не буде заборонено, особливо, коли це буде такий надзвичайний стан», – наголосив Юрій Кирилюк.

Втім, наголошують: раптового обстрілу не буде. Якщо Луцьку і загрожуватиме вторгнення з обстрілами, то, ймовірно, напередодні оголосять воєнний стан. Тоді ж усі повинні бути вдома і чекати подальших вказівок.

«Тобто будуть працювати об’єкти критичної інфраструктури, а інші будуть обмежуватися, будуть проводитися евакуаційні заходи. Багато питають мене: шо робити, якщо дитина піде в садок? Ну коли вже буде така обстановка, то садки і школи працювати не будуть», – стверджує посадовець.

Наразі у Луцьку працюють над інтерактивною картою сховищ. Обіцяють, що в місті з’являтимуться нові укриття, аби у разі, якщо обстріли загрожуватимуть і обласному центру Волині, заховатися могли усі лучани.