У Луцьку вже кілька разів пробували впровадити роздільний збір сміття. У 2018 році на вулицях міста навіть почали з’являтися контейнери для сортування різного виду сміття: окремі ємності для сухих відходів, вологих та для ПЕТ-пляшок. Однак повноцінно цей проект так і не запрацював: частина містян продовжує скидати усе сміття разом і нарікає: все одно його забирає одна й та сама машина. 

Ми з’ясували, що відбувається із сміттям, яке лучани викидають у контейнери.

Отже, 2018-й рік: у Луцьку – спроба запровадити роздільний збір сміття. Саме тоді КП “Луцькспецкомунтранс” виграло європейський грантовий проект “Екологічна дружба понад кордонами” і гроші на закупівлю дала не міськрада, а адміністрація краю німецького міста Ліппе. На облаштування виділили 32 тисячі євро.

У Луцьку почали встановлювати окремі контейнери для сухої фракції, мокрої та ПЕТ-пляшок, а ще – монтувати сміттєсортувальну лінію в Брищі. 

Увесь бюджет проекту складав 52 000 євро. Сюди входило не лише облаштування смітників, а й інформаційно-просвітницька робота щодо роздільного збору сміття.

Чинний директор КП “Луцькспецкомунтранс” Сергій Андрієвський каже: ефект від цього тоді справді був. А нині ж люди стали забувати необхідність сортувати відходи:

“Я не знаю, з чим це пов’язано. Може, це ще COVID, робота інформаційна перестала вестися, що в навчальних закладах, що з мешканцями”, – каже Сергій Андрієвський.

Сергій Андрієвський

Нині ситуація з наповненням сміттєвих контейнерів справді невтішна: багато людей викидають і суху, і вологу фракцію разом.

Це ускладнює подальшу роботу із цими відходами. Бо далі спецтранспорт має забирати окремо вологі відходи, окремо сухі. Перші відправляють на полігон у Брище, а другі – на сміттєсортувальну лінію, що на вулиці Трункіна в Луцьку.

Вона працює уже два роки. За одну зміну тут опрацьовують 40-45 тонн сміття. Йде на переробку лише 5% від загальної маси. Відібрана вторсировина потрапляє в окремі сітки. Це ПЕТ-пляшки, скло, метал та алюміній.

Однак лучани кажуть, що не сортують сміття, бо не раз помічали, що усі відходи забирає одна й та сама машина. Це підтвердили і в КП “Луцькспецкомунтранс”. Сергій Андрієвський зізнається, що через деякі технічні проблеми зараз справді курсує лише один автомобіль, який забирає усе сміття. Але це триває лише три тижні й незабаром закінчиться. Тож він закликає усіх таки сортувати відходити.


Хай там як, а почати треба з найменшого – сортування, а для цього ще нема належних умов у всіх дворах Луцька. Та й окрім контейнерів потрібні сміттєсортувальні лінії, а головне – переробні заводи.

Текст: Марія ВАВРИНЮК

Фото Поліни БЕРЕЗЮК