Дихальні вправи, робота, інформаційна дієта – способи, які допоможуть зменшити негативний емоційний вплив війни на наше життя.

Про це розповіла лікарка-неврологиня Волинської обласної клінічної лікарні Оксана Жешко у програмі «Телемедицина» на 12 каналі.

Ось що радить вона людям, які важко переживають події у нашій країні.

 • Варто повернутися до того ритму життя, яким ви жили раніше, хоч це і складно. Якщо ви снідали омлетом, а зараз – ні, поверніть цю звичку. Намагайтеся снідати, обідати, вечеряти в той самий час, що й до війни. Якщо їсти не хочеться, треба змушувати себе. Найважливіше зараз правило – це подбати про себе.
 • При прискореному серцебитті, викликаному тривалим стресом (100 і більше ударів), перш ніж іти до лікаря, спробуйте дати раду емоціями вдома. Застосовуйте дихальну практику, так зване дихання життя. Воно спрямоване на те, щоб підвищити концентрацію вуглекислого газу у крові. Потрібно зробити глибокий вдих, затримати дихання на 3 секунди, видих (бажано ротом), затримати на 3 секунди, вдих, затримати 3 секунди, видих і т. д. Завдяки цьому частота серцебиття зменшується. Таке саме дихання рекомендують при панічних атаках.
 • Не уникайте тактильного контакту. Наші рецептори добре реагують на дотик. Якщо є можливість обійняти когось – обіймайте. Якщо немає такої можливості – складайте навхрест руки і гладьте себе. Так само складайте навхрест ноги.
 • Виконуйте якусь роботу, займайтеся іншими справами, які можуть відволікти від думок про війну. Рекомендую ті дії, які ви можете завершити. Прибирання – це дія, яку ви можете завершити і видихнути. Погуляйте з собакою. Взагалі домашні тварин гарно знімають стрес. Погладьте кота. Послухайте музику, яка асоціюється із приємними спогадами. Почитайте вголос поезію. Поспівайте. Спів дуже позитивно впливає на діафрагму, діафрагма – на дихання, і так ми заспокоюємося.
 • Заземліться. Потрібні 5 точок опори. Ноги рівно, руки на стіл, п’ята точка по центру, спина рівна. Не горбитися, не опускати голову. Глибого починаємо дихати. Можна ще підняти руки – так набагато легше.
 • Інформаційна дієта. Робіть перерви у читанні новин.
 • Записуйте свої переживання і тривоги на папері, але у жодному разі їх не перечитуйте, тому що переживання того самого буде ще негативніше на вас впливати.
 • Подбайте про повноцінний сон. Відрегулюйте режим дня так, щоб спати вночі, бо нічний сон найкорисніший, без нього організм виснажується.
 • Можна вдатися до заспокійливих засобів, зокрема трав’яних. Але використовувати їх не на постійній основі. На постійній основі я рекомендую лише препарати магнію, вітамін В6.
 • Не мати відчуття провини за те, що ви вдома, у комфорті, а хтось страждає чи загинув. Звичайно, неможливо дивитися без болю на те, що відбувається, але варто зрозуміти, що ви є найцінніший скарб для своєї країни.
 • ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чим стрес небезпечний для здоров’я. Пояснення волинської лікарки. ВІДЕО