У Верховній Раді б’ють на сполох через обміління Шацьких озер. Як врятувати «перлину» Волині – вирішували під час засідання робочої групи Комітету з питань екологічної політики та природокористування 12 лютого. Ініціював засідання перший заступник голови Комітету, народний депутат від Волині (член депутатської групи «За майбутнє») Степан Івахів.

Зазначимо, робочу групу з питань обміління Світязя створили у листопаді 2019. А тепер вона зібралася, аби обговорити результати роботи, а також спланувати подальші дії.

«Обміління Шацьких озер розпочалося протягом останніх 5-7 років. Є декілька версій причин цієї катастрофи, це і забруднення, і замулення, і розробка Хотиславського кар’єру, і несправні шлюзи, і зміна клімату», – пояснив голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування, народний депутат України Олег Бондаренко.

Степан Івахів наголосив, що нині проблема вже є не регіональною, вона набула національного масштабу.

«Це питання не перебільшене. Це абсолютно унікальне місце. І місцева влада різних рівнів намагається врятувати озера, але власноруч зробити це не може. Потрібна державна підтримка», – заявив депутат.

Підтвердила це і заступниця голови Волинської ОДА Світлана Мишковець:

«Ми не припиняємо робіт з виявлення причин обміління, намагаємося зробити все, аби врятувати озера. Хочемо знайти усі можливі причини, які призводять до цього екологічного лиха. Але без державної допомоги ми нічого не зробимо», – сказала вона.

Голова екологічної ліги Тетяна Тимочко також акцентувала увагу на відсутності у схваленій стратегії розвитку Волинської області до 2027 року заходів щодо збереження Шацького поозер’я.

А директорка  Шацького національного природного парку Марія Христецька презентувала присутнім стратегію ренатуралізації озер:

  1. створення системи комплексного гідрологічного моніторингу Шацького національного природного парку;
  2. відновлення гідрологічного режиму затоки Бужня озера Світязь;
  3. проектні роботи з ренатуралізації озер Луки, Перемут та прилеглих до нього водно-болотних угідь.
  4. ренатуралізація озера Линовець шляхом видобування сапропелю.

Вона звернулась до керівництва Комітету щодо сприяння у погодженні цих заходів.

Народна депутатка України Ірина Констанкевич (членкиня депутатської групи «За майбутнє»), яка також представляє Волинь, запропонувала створити документ, який давав би підстави для фінансування заходів з порятунку Шацьких озер.

«Найкращий і найбільш логічний варіант зараз – постанова Кабміну, яка передбачала б фінансування цих робіт», – зазначила Ірина Констанкевич.

Степан Івахів підкреслив, що має бути чіткою карта подальших дій по збереженню групи Шацьких озер.

За результатами рішення Комітету було надано доручення та рекомендації до центральних та місцевих органів виконавчої влади та наукових інститутів. Також, що є надзвичано важливим, було створено Робочу групу щодо вивчення причин обміління Шацьких озер.